GeriDünya İsrail-Lübnan sınırında korkutan çatışma
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  72
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İsrail-Lübnan sınırında korkutan çatışma

İsrail-Lübnan sınırında korkutan çatışma
refid:15476020 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

İsrail ve Lübnan sınırında bugün iki ülke askerleri arasında çatışma çıktı. Yabancı ajansların bildirdiğine göre, üç Lübnan askeri ile üst düzey bir İsrailli komutan hayatını kaybetti. Çatışmada bir gazeteci de yaşamını yitirdi.

 

 

ÇATIŞMA BÖLGESİNDEN İLK FOTOĞRAFLAR

AB DERHAL VE EKSİZLİK SORUŞTURMA İSTEDİ

Uluslararası ajansların görgü tanıkları ve güvenlik kaynaklarına dayandırdığı haberlere göre, İsrail askerleri sınırdaki uluslararası bölgenin Lübnan tarafında yer alan bir ağacı kesmeye başladı. Bunun üzerine ağacın kesilmesini engellemek amacıyla Lübnan askerleri havaya uyarı ateşi açtı. İsrail ordusu ise bu ateşe havan topu atışıyla yanıt verdi.

 

Yaşanan çatışmalar neticesinde üç Lübnan askeri ile bir gazetecinin hayatını kaybettiği bildirildi. AFP ajansına konuşan Lübnanlı bir yetkili, "Olaylarda üç Lübnan askeri ve bir gazeteci hayatını kaybetti. Bir de sivil yaralandı" dedi. Yetkili ayrıca, İsrailli bir askerin de ağır yaralı olduğu yönünde kendilerine bir bilgi ulaştığını da sözlerine ekledi.

 

Lübnan'daki Hizbullah'a ait olan El Manar televizyonu da güvenlik kaynaklarına dayandırdığı haberinde sınırdaki çatışmada üst düzey bir İsrailli askerin hayatını kaybettiğini söyledi.

İSRAİL ORDUSU YARBAYIN ÖLÜMÜNÜ RESMEN DUYURDU

İsrail ordu sözcülüğünden yapılan açıklamada, Lübnan Silahlı Kuvvetleri ile çıkan çatışmada, müfreze komutanı bir yarbayın öldüğü, bir yüzbaşının da ağır şekilde yaralandığı bildirildi.

İsrail ordusu Kuzey Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Gadi Eizenkot da sınırda meydana gelen olayı “planlı bir provokasyon” olarak niteleyerek, olayın tüm sorumluluğunun Lübnan ordusunda olduğunu söyledi. Bu konuda delilleri olduğunu belirten Eizenkot, “Ateşi başlatanın Lübnanlı keskin nişancılar olduğu tespit edilmiştir. Lübnan ordusu tarafından planlanmış bir provokasyonla karşı karşıyayız. Bu saldırıyı biz çok tehlikeli, ciddi bir durum olarak addediyoruz” dedi.

İsrail askerlerinin de anında gereken karşılığı verdiğini söyleyen Eizenkot, “topçu ateşi ve helikopterlerle” karşılık verildiğini de anlattı.

Kuzey Kuvvetleri Komutanı, karşılıklı ateş açılması sonrası Lübnan tarafından “ateşi kesmeleri yolunda bir talep geldiğini” ifade ederek, “Biz de talebe uyduk. Bunun noktasal bir olay olduğunu düşünüyorum. Ancak bu, (2006'daki) Lübnan Savaşı'ndan bu yana en tehlikeli gelişmedir. Biz bunu çok vahim olarak görüyoruz ve buna göre de karşılık verdik” ifadelerini kullandı.

Eizenkot, bu saldırının arkasında kimin bulunduğu konusunda bir fikir sahibi olmadığını, ancak önümüzdeki günlerde bunun açığa çıkacağını da kaydetti.

Lübnan tarafındaki kayıplarla ilgili olarak da İsrailli komutan, “Karşı tarafta 4 ölü ve bir kaç yaralı olduğunu biliyoruz” diye konuştu.

Olayın, İsrail askerlerinin sınırda rutin bir görev yaptıkları sırada meydana geldiğinin de altını çizen Eizenkot, saat 10.30 civarında askerlerin, İsrail sınırları dahilinde, görüntüye engelleyen otları temizlerken ateş açıldığını belirtti. Eizenkot ayrıca, sınırdaki otları temizleme işinin, Lübnan ordusu ile mutabakat halinde yapıldığını da ifade etti.

ENDONEZYALI ASKERLER MÜDAHALE ETTİ

 

Çatışmalar nedeniyle hem sivil hem de asker tarafında yaralılar olduğu ifade edildi.

 

İsrail ordu kaynakları çatışmaların çıktığını doğruladı. Reuters'a konuşan kaynaklar, çatışmanın sınırdaki ara bölgede çalışmalar yapan İsrail ordusuna bağlı mühendislerin üzerine Lübnan tarafından ateş açılması üzerine çıktığını belirtti.

 

Çatışmaların yaşandığı bölgede konuşlu Endonezya barış gücü askerlerinin durumu yatıştırmaya çalıştığı ancak başarılı olamadığı bildirildi.

 

Lübnan ordusuna bağlı askerler, güney sınırında Birleşmiş Milletler (BM) barış gücüyle beraber konuşlanmış bulunuyor.

 

İki taraf arasındaki çatışmalar 2006 yılında yaşanan savaştan sonraki en büyük gerginlik olarak görülüyor. Dört yıl önce yaşanan İsrail-Hizbullah savaşında 1,200 Lübnanlı ve yaklaşık 160 İsrailli hayatını kaybetmişti. Savaşın ardından BM bölgeye UNIFIL olarak bilinen 12 bin kişilik barış gücü konuşlandırmıştı.

 

LÜBNAN'DAN SERT TEPKİ

 

Lübnan Cumhurbaşkanı Michel Sleyman ve Başbakan Said Hariri, İsrail'in kendilerine yönelik "saldırganlığına" sert tepki gösterdi.

 

Başbakanlıktan yapılan açıklamada Hariri, Lübnan'ın egemenliğinin ihlal edildiği bu eylemi kınarken, BM ve uluslararası topluma İsrail'in bu saldırganlığını durdurması için üzerine düşeni yapması çağrısında bulundu.

 

SURİYE'DEN LÜBNAN'A DESTEK

Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad, Lübnanlı mevkidaşı Mişel Süleyman ile bir telefon görüşmesi yaptı. Resmi haber ajansı SANA'nın haberine göre telefon görüşmesinde Esad,  "İsrail'in yapmış olduğu alçak saldırı karşısında Suriye'nin Lübnan'ın yanında olduğunu" söylediği belirtildi. 

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle