İspanya'dan '12 ton haşhaş' açıklaması

İspanyadan 12 ton haşhaş açıklaması

İspanya Gümrük Muhafaza Müdürlüğü geçtiğimiz hafta ülkenin güneyinde Almeria kenti açıklarında 'Berk Kaptan' adlı Türk bandıralı bir balıkçı gemisinde ele geçirilen 12 ton haşhaş ile ilgili açıklama yaptı.

Haberin Devamı

Almeria bölgesi Gümrük Muhafaza yetkilisi Jesus Perez Aguilera, 'Bosforo' adı verilen operasyonu Fransız polisi ile ortaklaşa düzenlediklerini söyledi.

Perez Aguilera, 11 Şubat günü Fas sınırında bulunan Melilla kenti açıklarında Türk bayrağı taşıyan bir balıkçı gemisinden şüphelinerek denizden ve havadan radarlarla takibe aldıklarını belirtti.

BİR SEFEDE 12 TON HAŞHAŞ
Gümrük muhafaza polisinin 14 Şubat tarihinde gemiye çıkartma yaptığını hatırlatan Aguilera, aramalarda 480 buğday çuvalının içine gizlenmiş toplam 12 ton haşhaş bulduklarını ifade etti.

Gemiye derhal el konularak Almeria limanına çekildiğini anlatan yetkili, gözaltına alınan dört Türk vatandaşının da bugün mahkemeye çıkarılacağını kaydetti.

TOPLAM 50 TON
İspanyol gümrük yetkilileri ayrıca geçtiğimiz haziran ayından bugüne kadar aynı güzergahta şu ana kadar altı operasyon yaptıklarını hatırlatarak ele geçirilen uyuşturucu miktarının ise 50 tonun üzerine olduğuna dikkat çektiler.

Haberle ilgili daha fazlası: