GeriDünya İslam dünyasında kara Cuma
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İslam dünyasında kara Cuma

İslam dünyasında kara Cuma
refid:17058135 ilişkili resim dosyası

Tunus ve Mısır devrimlerinin etkisinin sürdüğü Arap ülkelerinde bugün tansiyon tekrar yükseldi. Halk, Cuma namazının ardından yine sokaklara döküldü.

 

BAHREYN'DE GERGİN CUMA / FOTO GALERİ

BAHREYN POLİSİ, İNCİ MEYDANI'NI BÖYLE DAĞITTI / FOTO GALERİ

DIŞİŞLERİ'NDEN BAHREYN AÇIKLAMASI

KUZEY IRAK'TA IKDB BİNASINA SALDIRI / WEB TV

Yemen'de hükümet karşıtı protesto gösterileri sekizinci gününe girerken, Taiz kentinde göstericilerin üzerine el bombası atılması sonucunda en az 2 kişi öldü. Olayda onlarca kişi de yaralandı. Saldırının ardından göstericileri günlerdir kamp kurduğu Hürriyet Meydanı'na ambulansların gönderildiği bildirildi.

Reuters, Liman kenti Aden'de de göstericilerin üzerine ateş açılması neticesinde 3 kişinin öldüğünü bildirdi.

Yemen'de dün düzenlenen gösterilerde de 4 kişinin hayatını kaybettiği açıklanmıştı.

Göstericiler 32 yıldır iktidarda olan Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih'in görevi bırakmasını istiyor.

BAHREYN'DE YAS GÜNÜ

Gösterilerde hayatını kaybeden protestocular için cenaze törenlerinin düzenlendiği Bahreyn'de bugün matem havası hakimdi.

Bahreyn'in başkenti Manama'da güvenlik güçlerinin Perşembe günü sabaha karşı gerçekleştirdikleri baskında ölen Şii göstericilerin cenaze törenine on binlerce kişi katılırken, İnci Meydanı'nda toplanan göstericilerin üzerine ateş açıldığı bildirildi.

Reuters'a konuşan Celal Firuz isimli eski milletvekili, askerlerin açtığı ateş sonucunda çok sayıda kişinin yaralandığını, yaralılardan bazılarının durumunun ciddi olduğunu söyledi.

AFP'ye konuşan görgü tanıkları ise ateş açanların, asker değil polis olduğunu öne sürdü.

Bahreyn'in en saygı değer Şii din adamı olarak gösterilen Şeyh İssa Kassem, bugünkü Cuma vaazında, dünkü polis baskınını "katliam" olarak tanımlarken, hükümetin diyalog yolunu kapadığını söyledi.

Sünni hanedan tarafından yönetilen ve nüfusun çoğunluğun Şiilerin oluşturduğu Bahreyn'de dün güvenlik güçlerinin, Manama'daki İnci Meydanı'nda siyasi reform talebiyle kamp kuran yüzlerce protestocuya gün doğmadan önce düzenlediği baskında 3 kişinin öldüğü, 200 kişinin yaralandığı açıklanmıştı. Şii muhalefet, baskında hayatını kaybedenlerin sayısının 4 olduğunu belirtti.

Bahreyn'in en saygı değer Şii din adamı olarak gösterilen Şeyh İssa Kassem, bugünkü Cuma vaazında, dünkü polis baskınını "katliam" olarak tanımlarken, hükümetin diyalog yolunu kapadığını söyledi.

İRAN'DA "MUHALİFLERE ÖLÜM" MİTİNGİ

İran'da son cumhurbaşkanı seçimi  adaylarından Mehdi Kerrubi ve Mir Hüseyin Musevi aleyhinde gösteri yapılırken,  Anayasayı Koruyucular Konseyi Genel Sekreteri Ayetullah Ahmed Cenneti, bu  kişilerin ev hapsinde tutulması gerektiğini söyledi.

Ayetullah Cenneti, Tahran Üniversitesi bahçesinde verdiği cuma  hutbesinde, isim vermeden “fitnenin başları” olarak nitelediği Kerrubi ve  Musevi'nin dünya ile irtibatlarının kesilmesini istedi.

“Onlar, halkın gözünden düşmüş ve itibarlarını kaybetmişler” diyen  Cenneti, birkaç kişiyi sokağa çekmekle hiçbir şey yapılamayacağının bilinmesi  gerektiğini belirtti.

Kerrubi ve Musevi'nin telefon ve internet bağlantılarının kesilmesini  isteyen Cenneti, “Onlar, ev hapsinde tutulmalı” dedi. Hutbe sırasında vatandaşlar, “münafıklara ölüm” sloganı attı.

Devlet televizyonu, ülke genelinde cuma namazı sonrası Kerrubi ve Musevi aleyhinde gösteri yapıldığını duyurdu.

Başkent Tahran'da da düzenlenen gösterilerde Kerrubi ve Musevi'nin idam edilmeleri istendi. “Kerrubi'ye ölüm”, “Musevi'ye ölüm”, “Hatemi'ye ölüm” sloganlarının  atıldığı gösteride, dini ve siyasi liderlerin fotoğrafları taşındı.

LİBYA'DA ORDU TETİKTE

Libya'nın ikinci büyük kenti Bingazi'de düzenlenen cenaze törenleri öncesi de ordu bölgedeki güvenlik önlemlerini artırdı. Reuters'a konuşan bir görgü tanığı, dün gece binlerce kişinin sokaklara döküldüğü şehrin şu an itibarıyla sakin olduğunu söyledi.

Bingazi'de çok sayıda mahkumun cezaevinden kaçtığı bildirilirken, kaçan tutukluların kentteki başsavcılık bürosunu, bir bankayı ve bir  karakolu ateşe verdiği belirtildi.

New York merkezli İnsan Hakları İzleme Örgütü, polisin, 42 yıldır iktidarda olan Muammer Kaddafi rejimine karşı ayaklanan muhaliflere yönelik sert müdahalesi sonucu en az 24 kişinin öldüğünü bildirdi.

Libya lideri albay Muammer Kaddafi'nin reform yanlısı oğlu Seyfülislam'a yakınlığıyla tanınan Oea gazetesinin internet sitesi, göstericilerin 2 polisi yakaladığı ve astığını iddia etti.

Libya resmi haber ajansı Jana'nın verdiği bilgiye göre, Arap Birliği'nin dönem başkanlığını yürüten Libya, gelecek ay Irak'ta yapılacak Arap Birliği zirvesini Arap dünyasındaki halk hareketleri yüzünden erteledi.

Mısır'ın başkenti Kahire'de makamı bulunan Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa'nın başyardımcısı Hişam Yusuf ise erteleme haberi üzerine "Bilgimiz yok"  dedi. Yusuf, zirvenin ertelenmesi için kendilerine resmi talep gelmediğini söyledi.

ÜRDÜN'DE ÇATIŞMA

Ürdün'ün başkenti Amman'da muhaliflerle iktidar yanlıları arasında çıkan çatışmada 8 kişinin yaralandığı bildirildi.

Bölgedeki kaynaklar, daha fazla özgürlük ve gıda fiyatlarının düşürülmesi için meydanlara çıkan 2 bin kadar göstericiyle hükümet yanlısı 200 kadar göstericinin çatıştığını, 8 kişinin yaralandığını söyledi.

Kendilerine "Jaayin" (Geliyorum) adını veren harekete katılan öğrenciler, anayasanın ve izlenen politikaların tamamen değiştirilmesini istediklerini  belirtti. 2 bin kişilik muhalif grubun aşırı solcular, muhafazakar Müslümanlar ve  öğrencilerden oluştuğu ifade ediliyor.

BASRA'DA GÖSTERİCİLER KÖPRÜ KAPATTI

Irak'ın güneyindeki Basra'da valinin istifasını isteyen göstericiler bir köprüyü kapattı.

Ülkenin ikinci büyük kenti Basra'da bin dolayında kişi, daha iyi hizmet, iş ve emeklilik maaşlarının artırılmasını da talep etti. Sloganlar atan protestocular, bugünkü gösterilerin barışçı olduğunu, ancak bundan sonrakilerin barışçı olmayabileceğini söyledi.

Irak genelinde bu hafta hükümete karşı başlayan gösterilerde en az 5 kişi hayatını kaybetti.

Bu rehber gastronomi tutkunlarına yol gösteriyor

False