GeriDünya İskandinavya Havayolları türbana izin vermiyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İskandinavya Havayolları türbana izin vermiyor

İskandinavya Havayolları türbana izin vermiyor
Abone Olgoogle-news

İskandinavya Hava Yollarının (SAS) türbanlı bir kadının işyerinde türban takarak çalışmasını kabul etmemesi, İsveç’te iş yerlerinde türban yasağı tartışmalarını yine gündeme taşıdı.

SAS’ın yer hizmetlerinde çalışmak için iki ayrı sınavı geçen Aye Alhassani’den işe kabul edilmesi durumunda türbanını çıkarması istendi. Ancak Alhassani bunu kabul etmeyince işe alınmadı. Karşılaştığı durumun ayrımcılık olduğunu ileri süren Aye Alhasani, “İşveren türbanımı çıkarmayı düşünüp düşünmediğimi sordu. İşe kabul edilmem için bunun şart olduğunu belirttiler. Benim için bu bir alternatif olamazdı” diye konuştu.

BU KURAL HER YERDE GEÇERLİ

Olayın basına yansıması üzerine açıklama yapan SAS Basın Sekreteri Fredrik Henriksson, yer ve hava hizmetlerinde SAS’ın tek tip elbise kullanma kuralı olduğunu söyledi. Henriksson, “Bu, bütün çalışanlarımız için dini inancı, etnik kökeni, cinsiyeti ve politik görüşü ne olursa olsun dünyanın bütün ülkelerinde geçerli bir kuraldır. Bunun ayrımcılık olarak değerlendirilmesi doğru değildir” diyerek aldıkları kararı savundu.

BAZI ŞİRKETLER YASAKLIYOR

Geçtiğimiz Mart ayında da Avrupa Adalet Divanı, Belçikalı türbanlı bir kadının başvurusu üzerine işyerinde türban kullanılmasını yasaklayan işvereni haklı bularak bunun ayrımcılık olmadığı kararına varmıştı.
İsveç’te bazı işyerleri çalışma saatleri süresince türban kullanımına izin verirken bazı şirketler de Avrupa Adalet Divanı kararı uyarınca türbanı yasaklayabiliyor.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle