GeriDünya IŞİD’e Palmira’dan sonra ikinci darbe
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

IŞİD’e Palmira’dan sonra ikinci darbe

IŞİD’e Palmira’dan sonra ikinci darbe
Abone Olgoogle-news

Geçtiğimiz hafta antik kent Palmira’yı IŞİD’in elinden alan Suriye ordusu, dün de Hıristiyan kenti Karyatayn’ın yarısında kontrolü sağladı.

Suriye Devlet Televizyonu, Karyatayn’daki son IŞİD grubunun da ortadan kaldırıldığını ve kentin tamamen Şam yönetiminin hakimiyetine girdiğini iddia etti. Ancak İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Karyatayn’ın doğusunda ve güneydoğusunda çatışmaların sürdüğünü aktardı. Karyatayn, Palmira’yı Kalamun bölgesine bağlayan yol üzerinde bulunması nedeniyle stratejik bir konuma sahip. Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a bağlı güçlerin Karyatayn’ı ele geçirmesi halinde rejimin Palmira’nın da güvenliğini sağlama konusunda önemli bir avantaj elde edeceği belirtiliyor. IŞİD’i Karyatayn’ı kaybederse Humus vilayetindeki son kalesi olarak Sukhna kalacak. IŞİD, Hristiyanların yoğun olarak yaşadığı Karyatayn’ın kontrolünü Ağustos 2015’te ele geçirmişti. Öte yandan BBC’nin haberine göre Suriye’nin önde gelen Alevileri, kendilerini Esad yönetiminden ayrı tutan bir açıklama yaptı. Açıklamada ülkenin geleceğinde İslam, Hıristiyanlık ve tüm diğer dinlerin eşit olduğu demokratik ve seküler bir sistem talebi yapıldı. Ancak söz konusu yazılı açıklamaya ilişkin haberde herhangi bir grup ya da lider ismi verilmezken, sadece “topluluk ve dini liderleri”denildi.

IŞİD’İN ROKET UZMANI ÖLDÜRÜLDÜ

ABD, dron ile düzenlediği saldırıda IŞİD’in roket uzmanı Casım Hadice’yi öldürdü. Hadice, IŞİD’in geçtiğimiz ay Irak’ın kuzeyine yönelik yaptığı ve bir Amerikan askerinin öldüğü saldırının sorumlusu olarak görülüyordu. ABD ordusunun sözcüsü Albay Steve Warren, “O bir roket uzmanıydı. Bu saldırıları kontrol ediyordu” açıklamasını yaptı.

 

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle