'IŞİD antik kente dozerlerle girdi'

IŞİD antik kente dozerlerle girdi

Irak hükkümeti IŞİD militanlarının Asur medeniyetinden kalma Nimrud antik kentini iş makinalarıyla yıkmaya başladığını söyledi.

Haberin Devamı

IŞİD antik kente dozerlerle girdi

IŞİD antik kente dozerlerle girdi

Ülkenin Turizm ve Arkeoloji Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada "Perşembe günü ikindi namazı sonrası dozerlerle yıkıma başladılar. Antik kente ne kadar hasar verdiklerini bilemiyoruz" dendi.

Musul'un 30 kilometre güneydoğusunda bulunan Nimrud, kökleri milattan önce 13. yüzyıla dayanan bir şehir.

IŞİD'İN TARİHİ ESER KAÇAKÇILIĞI
ABD'deki Stony Brook Üniversitesi'nden Iraklı bir arkeolog olan Abdülemir Hamdani, Fransız haber ajansı AFP'ye "Herkes bunun olacağını biliyordu. IŞİD'in planı Irak'ın kültürel mirasını yok etmek" dedi.

Ninrud, 20. yüzyılın en önemli arkeolojik keşiflerinden birisi olarak kabul ediliyor.

1988 yılında bir grup Iraklı arkeoloğun mücevherler bulmasıyla başlayan geniş kapsamlı kazılar büyük bir antik kenti ortaya çıkarmıştı.

Nimrud'un hazineleri Musul, Bağdat, Paris ve Londra'daki müzelere taşınmış olsa da insan kafalı kanatlı boğa heykelleri kazı alanında bulunuyordu.

Haberin Devamı

IŞİD MUSUL'DAKİ TARİHİ CAMİYİ HAVAYA UÇURDU

'BİR SONRAKİ HEDEF HATRA'
Iraklı arkeolog Hamdani, IŞİD'in kültürel miras değerlerini teker teker yıkmaya devam edeceğini belirtirken "Bir sonraki hedefleri elbette Hatra olacak" diyor.

Irak'ın Ninova bölgesinde bulunan ve UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Hatra, bir dönem Asur medeniyetine de başkentlik yapmış bir kent.

UNESCO Başkanı Irina Bokova, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyini olağanüstü gündemle toplanmaya çağırdı ve Uluslararası Ceza Mahkemesi'nden de Musul müzesinde yaşanan yağmalamayı soruşturmasını talep etti.

IŞİD antik kente dozerlerle girdi
IŞİD antik kente dozerlerle girdi

Haberle ilgili daha fazlası: