GeriDünya İran kaynıyor: 15 ölü
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İran kaynıyor: 15 ölü

İran kaynıyor: 15 ölü
refid:13324389 ilişkili resim dosyası

İran'da dün 15 kişinin ölümüyle sonuçlanan güvenlik güçleri ve muhalifler arasındaki çatışmalar bugün de devam ediyor.

TAHRAN SOKAKLARI ALEV ALEV - WEB TV

DÜNYA BU ÇATIŞMA GÖRÜNTÜLERİNİ KONUŞUYOR               

İran'ın başenti Tahran'da dün tırmanan gerginlik bugün de devam ediyor. 

 

Muhalif internet sitesi Norooz, İran polisinin, öldürülen yeğeni için taziyelerini sunmak üzere toplanan muhalefet lideri Mir Hüseyin Musevi'nin yandaşlarına karşı göz yaşartıcı gaz kullandığını bildirdi.

 

Habere göre, muhalif liderin yandaşları Ali Musevi'nin cenazesinin bulunduğu İbni Sina hastanesi önünde toplandılar. Polis bunun üzerine muhalefet yanlılarını dağıtmak için göz yaşartıcı gaz sıktığı bildirildi.

İran'ın Üst Düzey Ulusal Güvenlik Konseyi, dün muhaliflerle güvenlik güçleri arasındaki çatışmalarda sekiz kişinin öldüğünü açıklarken, devlet televizyonu dahil diğer yayın organları bu sayının 15 olduğunu bildirdi.

 

Sağlık Bakanlığı, Aşure Günü etkinliklerinde patlak veren çatışmalarda 60 kişinin de yaralandığını belirtti.

AFP haber ajansı, devlet televizyonuna dayandırdığı haberinde hayatını kaybedenlerin onunun "devrim karşıtı terörist gruplara" üye olduğunu, beşinin ise bu gruplar tarafından öldürülenler olduğunu bildirdi. 

Muhalefet olaylarda hayatını kaybedenlerin, güvenlik güçlerinin başkent Tahran'daki hükümet karşıtı gösterilere katılan protestocuların üzerine ateş açması sonucu öldüğünü söyledi.   

MUSEVİ'NİN YEĞENİNİN CESEDİ KAYIP

İran'da reform yanlısı internet siteleri, dün güvenlik güçlerinin muhalefet lideri Mir Hüseyin Musevi'nin yeğenlerinden birini öldürdüğünü duyurmuş ve bu haber üzerine ülkedeki gerginlik artmıştı.

Devlet televizyonu, Ali Musevi'nin kimliği belirsiz saldırganlar tarafından öldürüldüğünü açıklarken, polis "şüpheli ölümlerin" araştırıldığını ifade etti. 

Öte yandan iktidar karşıtı haber siteleri, Ali Musevi'nin cesedinin kaldırıldığı hastanede kaybolduğunu bildirdi.

Seyid Rıza Musevi, kardeşinin cesedini bulumadıklarını belirtirken, “Olayla ilgili kimse sorumluluk üstlenmiyor” dedi.

 

DIŞİŞLERİ ESKİ BAKANI DA GÖZALTINDA İDDİASI

Polis yetkilileri, olaylarda 300'e yakın protestocunun göz altına alındığını ve onlarca güvenlik görevlisinin de yaralandığını belirtti.

Muhalif internet siteleri gözaltına alınanlar arasında Eski Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi’nin ve Musevi’nin yardımcıları ile Dışişleri eski Bakanı İbrahim Yezdi'nin de olduğunu bildirdi.

Yabancı basın organlarının bölgede çekim yapmasına izin verilmediği için haber ajansları olaylardan fotoğraf ve video görüntüleri geçemiyor.   

KERRUBİ'DEN HÜKÜMETE ELEŞTİRİ

İran'da 12 Haziran'da yapılan tartışmalı cumhurbaşkanlığı seçimini kaybeden muhalefet liderlerinden Mehdi Kerrubi, Aşure gününde başlayan olayların ardından hükümeti eleştirdi.

 

Kerrubi, internet üzerinden yaptığı açıklamada, "Şah zamanında bile mukaddes güne, Aşure Günü'ne saygı vardı. Mukaddes günde muhalefete daha hoşgörülü davranılırdı" ifadesini kullandı.

Bu rehber gastronomi tutkunlarına yol gösteriyor

False