GeriDünya İran-ABD flörtü
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İran-ABD flörtü

Abone Olgoogle-news

İran Cumhurbaşkanı Hatemi'nin, molla rejiminin ‘Büyük Şeytan’ ilan ettiği ABD halkıyla diyalog çağrısı, Washington'da olumlu karşılandı. Gelişme bütün bölgede ilgiyle izleniyor.

İslami devrimcilerin, ABD destekli Şah Yönetimi'ni devirdikleri 1979 yılından bu yana kopuk olan, ABD-İran ilişkileri, karşılıklı yapılan açıklamalarla şimdilik sözde kalan bir flörte dönüştü.

Son olarak İran Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi'nin ‘Amerikan halkıyla diyalog’ çağrısı, Washington'da olumlu karşılandı. ABD Yönetimi, Hatemi'nin diyalog çağrısını netleştirmesi ve bazı soru işaretlerini açıklığa kavuşturmasını bekleme kararı aldı.

Hatemi, Tahran'da düzenlediği basın toplantısında şu açıklamayla dikkatleri üzerine çekti:

‘Büyük Amerikan Halkı’na saygılarımı sunuyor ve yakın gelecekte, Amerikan halkı ile diyalog kurmayı ve konuşmayı umuyorum.'

Bu açıklama ABD Basın yayın organlarında bomba gibi patladı. Washington Post gazetesinin konuştuğu Clinton Yönetimin'den bir üst düzey yetkili, çağrıyı şu şekilde yorumladı:

‘Eğer yetkili ve güvenilir bir açıklama ise, kendileri ile yüz yüze ve hükümetlerarası görüşmeye hazırız. Kastettiği buysa, olumlu bir açıklama.’

Geçen salı günü de bu konuda sorulan bir soruya, Dışişleri Bakanlığı Sözcü Vekili James Foley şu cevabı vermişti:

‘Diyalog, İran Hükümeti’nin yetkili bir temsilcisiyle ve resmen açıklanarak kurulabilir.'

Bu gelişmeler ve açıklamalar olurken Washington Yönetimi'nin, Hatemi'nin son açıklamasını, somut formül ve önerilerle takviye etmesi gerektiğine inandığı bildiriliyor.

Bu arada, radikal İslamcıların, bu arada da İran’ın dini liderlerinin baş düşmanı İsrail, İran politikasındaki değişiklikten dolayı Washington'a derin kaygılarını bildirdi. Başbakan Benjamin Netanyahu, Washington'daki İsrail lobisinden derhal devreye girmelerini ve Kongre'de İran yanlısı politikaların engellenmesi için ‘ölümüne mücadele etmelerini’ istedi.

False