Irak'taki Türkmenler silahlanıyor

Iraktaki Türkmenler silahlanıyor

Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD), Musul'u ve Telafer'i ele geçirmesinden sonra Kerkük'teki bazı Türkmenler, güvenliklerini sağlamak için silahlanmaya başladı.

Haberin Devamı

Türkmenlerin yaşadığı tedirginlik, bugün düzenlenen basın toplantıda da kendini gösterdi. Irak Türkmen Cephesi (ITC) lideri Erşed Salihi'nin üzerindeki çelik yelekle katıldığı toplantıya partililer de ellerindeki silahlarla hazır bulundu.

Iraktaki Türkmenler silahlanıyor

"SİLAHLANMAK ZORUNDAYIZ"
Salihi, yaptığı açıklamada ülkedeki tüm tarafların silahlandığına dikkati çekerek, "Türkmenlerin de kendilerini korumak için silahlanma hakları vardır. Bölgemizi ve halkımızı korumak için bunu yapmak zorundayız" dedi.

Iraktaki Türkmenler silahlanıyor

Türkmen nüfusun yaşadığı Telafer'in, IŞİD'in eline geçmesinden sonra endişelerinin arttığını ifade eden Salihi, bir mezhep savaşına doğru gidildiğini savunarak, bir an önce gereken tedbirlerin alınması gerektiğini vurguladı.

Haberin Devamı

Yaşanan gelişmelerden hiçbir tarafın kazançlı çıkmayacağını dile getiren Salihi, Irak halkının zarar gördüğü olaylarda en olumsuz etkilenen kesimin Türkmenler olduğunu ifade etti. Salihi, IŞİD militanlarının girdiği Telafer'de binlerce Türkmenin kaçarak Musul ve Sincar'a sığındığını, bölgede büyük bir insani dram yaşandığını aktardı.

Salihi, IŞİD ve peşmege güçlerinin fırsatı değerlendirerek sorunlu bölgelere girdiğine değinerek, "Bu olumsuz gelişmeleri fırsat bilenler Kerkük, Telafer, Bakuba ve Tuzhurmatu bölgelerini bir oldu bittiye getirerek ele geçirmek istiyor" diye konuştu.

Iraktaki Türkmenler silahlanıyor

1500 KİŞİ NÖBET TUTUYOR

Kerkük'ün Tazehurmatu nahiyesinde silahlanan Türkmenlere komutanlık yapan Ercüment Malı ise AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Bin 500 silahlı kişiyle geceli gündüzlü nöbet tutuyoruz. IŞİD, bize iki kilometre uzaklıkta bulunuyor. Burada ne peşmerge güçleri ne de Irak ordusu var. Bu yüzden silahlanmak zorunda kaldık" dedi.

Haberin Devamı

Kerkük'ün 10 kilometre güneyinde bulunan Tazehurmatu'nun nüfusu Şii Türkmenlerden oluşuyor. Irak ordusunun çekildiği bölgeye peşmerge de girmedi. IŞİD güçleri, nahiyeye iki kilometre uzaklıkta bulunuyor. Türkmenler, örgüt militanlarının, nahiyeye girerek kıyım yapmasından çekiniyor. Bu nedenle silahlanma kararı alan Türkmenler, nahiye çevresindeki mevzilere konuşlandılar.

IRAK KRİZ MASASI'NDAN AÇIKLAMA

PEŞMERGE IŞİD'LE ÇATIŞIYOR
Bu arada Tazehurmatu nahiyesine bağlı Beşir köyünde peşmerge güçleriyle IŞİD militanları arasında şiddetli çatışmaların başladığı bildirildi.

Alınan bilgilere göre Tazehurmatu nahiyesinin 5 kilometre güneyinde bulunan Şii Türkmen nüfusunun yoğun olduğu Beşir köyünde, peşmerge güçleri IŞİD'in saldırılarına karşılık verdi. Çatışmalar saatlerdir sürüyor. Silah ve bomba sesleri, çevre köylerden de duyuluyor. Bölgeye girişlere izin verilmediği için ölü ve yaralı sayısı hakkında net bir bilgi verilemiyor. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi yetkilileri, peşmerge güçlerine sürekli mühimmat takviyesi yapıyor.

Haberin Devamı

Yaşanan çatışmalar nedeniyle Kerkük'ün 15 kilometre güneyindeki Tazheurmatu nahiyesi ve Beşir köyündeki Türkmenlerin, bölgedeki kaçışları sürüyor. Çocuk, kadın, yaşlı, erkek kaçan binlerce insan, peşmergenin kontrolündeki Kerkük'e sığınıyor.

Haberle ilgili daha fazlası: