Irak Türkmen Cephesi Telafer sorumlusu: Irak polisi 60 Türkmen'i öldürdü

Irak Türkmen Cephesi Telafer sorumlusu: Irak polisi 60 Türkmeni öldürdü

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütü, Irak'ın Ninava vilayetine bağlı Telafer kentinin kontrolünü ele geçirdi. Irak Türkmen Cephesi Telafer Sorumlusu, gece 02.00 sularında Telafer'in düştüğünü açıklarken, Irak polisinin kaçarken 60 Türkmen'i öldürdüğünü iddia etti.

Haberin Devamı

IŞİD terör örgütü, dün sabah saatlerinden itibaren gün boyu havan toplarıyla yaklaşık 400 bin Türkmen'in yaşadığı Telafer kentine saldırı düzenledi. Telafer'e girmeye çalışan IŞİD mensupları ile 6 bin Türkmen gönüllü ve Merkezi Hükümete bağlı askerler arasında gün boyu çatışmalar yaşandı. Havanın kararması ile birlikte Telafer ilçesinin kontrolünün terör örgütü IŞİD'in geçtiği iddia edildi. IŞİD'in, Kale Mahallesi'nde bulunan tarihi Türk Kalesi'nin kontrolünü de ele geçirdiği bildirildi.

Irak Türkmen Cephesi Telafer sorumlusu: Irak polisi 60 Türkmeni öldürdü


IŞİD'in Telafer'e girmesinin ardından binlerce Türkmen, Kürtlerin kontrolündeki Sincar bölgesine göç etti.

Irak Devlet Televizyonunda yer alan habere göre, Telafer ilçesi yakınlarında IŞİD konvoyuna düzenlenen hava operasyonunda ise 35 örgüt üyesi hayatını kaybetti.

Haberin Devamı

IRAK TÜRKMEN CEPHESİ TELAFER SORUMLUSU: IRAK POLİSİ TELAFER'DEN KAÇARKEN NEZARETTEKİ 60 TÜRKMEN'İ ÖLDÜRDÜ
Irak Türkmen Cephesi Telafer 1'inci Büro Sorumlusu Hazım Devlet, Irak polisinin Telafar'den kaçışı sırasında nezarette bulunan 60 Türkmen'i infaz ettiğini iddia etti.

DHA muhabirine bilgi veren Hazım Devlet, IŞİD militanları ile Merkezi Irak Hükumeti polislerinin dün akşam yoğun şekilde çatıştığını belirten Devlet, IŞİD'in bu gece 02:00 itibari ile Telafer'de kontrolü ele aldığını söyledi.

Devlet, Telafer Polis Müdürlüğü'nde görevli polislerin kaçarken, nezarette bulunan, çeşitli suç iddiaları ile gözaltına alınmış 60 Türkmen'i de infaz ettiğini iddia etti.

Devlet, dün akşam yaşanan çatışmalarda IŞİD militanlarının Sünnilerin yaşadığı Türkmen mahallelerini boşaltmaları için haber gönderdiğini belirterek, IŞİD'in Telafer'de kontrolü ele almasının ardından çoğu Şii Türkmen'in de bölgeden ayrıldığını söyledi. Kaçan Türkmenler ile Irak polislerinin Sincar bölgesine kaçtıkları belirtildi.

Devlet, Irak merkezi hükümetinin IŞİD'in Telafer'i almasından sonra Talafer sağlık merkezini helikopterler ile üç kez bombaladığını söyledi.

Haberin Devamı

Irak Türkmen Cephesi Telafer sorumlusu: Irak polisi 60 Türkmeni öldürdü
IRAK TÜRKMEN CEPHESİ LİDERİ SALİHİ’DEN MESAJLAR

GECE BOYU ÇELİŞKİLİ HABERLER GELDİ
Anadolu Ajansı, IŞİD’in Telafer'e girdiğini ve çatışmaların hız kazandığını bildirdi. AFP, IŞİD saldırısının püskürtüldüğünü bildirirken AP ise kentteki çatışmaların iyice arttığını ve her iki tarafın da ciddi kayıplar verdiği belirtti. Ancak herhangi bir rakam verilmedi. İnternetteki bazı kaynaklarda ise “kentte şiddetli çatışmaların yaşandığı, halkın evinden dışarı çıkamadığı ve böyle giderse bir katliam yaşanabileceği” iddia ediliyordu. Gece yarısı Bölgeden gelen en son bilgiye göre Reuters, IŞİD'in Türkmen kentini aldığını flaş haber olarak duyurdu.

"80 MAHKUM"
Irak Türkmen Değişim Listesi Milletvekili Muhammet İlhanlı ise Irak ordu güçlerinin, Telafer'den çekilirken cezaevinde öldürdüğü mahkum sayısının 80 olduğunu öne sürdü.

Haberin Devamı

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Parlamentosu vekili İlhanlı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) Telafer'i ele geçirmesinin ardından Irak ordusu, bölgeyi terk etmeden önce cezaevindeki 80 mahkumu öldürdü. Bunların içinde terör ve siyasi suçlular vardı. IŞİD, ele geçirdiği bölgelerde, cezaevindeki mahkumları serbest bırakıyordu. Bunlar IŞİD'e katılarak örgüt için önemli bir güç oluyorlardı. Iraklı askerler, IŞİD gelip bunları serbest bırakmasın diye öldürdü" dedi.

AA'ya konuşan Irak Türkmen Cephesi Milletvekili Aydın Maruf da, "IŞİD'in, Telafer'i ele geçirmesinin ardından cezaevindeki 80 mahkum öldürülüyor. Çoğu Sünni olan bu mahkumların, Irak ordu güçleri veya bazı Şii gruplarca öldürüldüğü bilgisi geldi bize. Mahkumların, IŞİD saflarına katılmasını önlemek için böyle bir katliamı yapmış olabilirler" şeklinde konuştu.

Irak Türkmen Cephesi Telafer sorumlusu: Irak polisi 60 Türkmeni öldürdü
TÜRKMEN BÖLGESİ ATEŞ ALTINDA


Haberle ilgili daha fazlası: