Irak Kriz Masası'ndan açıklama

Dışişleri Bakanlığı, Irak'ta güvenlik alanında yaşanan krizin devam ettiğini ve bu ülkeye ilişkin güvenlik uyarılarının geçerliliğini koruduğunu bildirdi.

Haberin Devamı

Bakanlıktan "Irak kriz masası" başlığıyla yapılan açıklamada, Musul, Kerkük, Selahattin, Diyala, Anbar, Bağdat ve Basra'da bulunan Türk vatandaşlarının can güvenlikleri bakımından tedbirli davranmaları, mümkün olan en kısa sürede bu bölgelerden ayrılmaları ve söz konusu bölgelere seyahat edilmesinden kaçınılması kuvvetle tavsiye edildi.

Açıklamada, "Irak'ta 11 Haziran tarihinden bu yana alıkonulan Musul Başkonsolosluğumuz personeli ve Musul'un Geyara ilçesinde tutulan 31 vatandaşımızın ülkemize en kısa sürede, sağ salim dönmeleri amacıyla gerekli tüm çalışmalar hassasiyetle sürdürülmektedir" ifadesi kullanıldı.

Bakanlıktaki kriz merkezinin, Irak'taki durum ve bu ülkedeki Türk vatandaşları hakkında iletilen tüm soru ve talepleri eldeki güncel bilgiler ışığında cevaplandırdığı, konsolosluk çağrı merkezlerine yapılan başvuruların da eşzamanlı olarak kriz merkezine yönlendirildiği kaydedildi.

Haberle ilgili daha fazlası: