GeriDünya İngiltere’ye Türk modeli seçeneği
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İngiltere’ye Türk modeli seçeneği

İngiltere’ye Türk modeli seçeneği
Abone Olgoogle-news

İngiltere Başbakanı Theresa May, ülkesinin AB’den ayrılması sürecine ilişkin yaptığı açıklamada Avrupa ortak pazarından çıkacaklarını ve yeni bir gümrük birliği anlaşması yapmak istediklerini söyledi.

Avrupa ile de gümrüksüz ticareti sürdürmek istediklerini kaydeden May, gümrük birliğinin bazı yönlerinin kendilerinin diğer ülkelerle kapsamlı ticaret anlaşmaları yapmalarını önlediğini vurguladı. BBC, Theresa May’in bu açıklamasını verirken, seçenek olarak Türkiye modelini gösterdi. BBC televizyonu ekranda “İngiltere, bir AB üyesi olmayan ancak gümrük birliği çerçevesinde AB ile ticaret yapan Türkiye’yi kopya edebilir” ifadelerine yer verdi. May, göçmenler konusunda ise “Her zaman göç isteyeceğiz, özellikle de yüksek yetenekli olanların göçünü. Bireysel göçmenleri dost olarak karşılayacağız. Ancak Brexit, İngiltere’ye Avrupa’dan gelen insanların sayısını kontrol etmek demektir. Bunu yerine getireceğiz” ifadelerini kullandı.

* ‘Adalet Divanı’ndan çıkacağız’: May, İngiltere için Avrupa Adalet Divanı’nın kararlarının da bağlayıcı olmayacağını açıkladı. May, “Kendi kanunlarımızın kontrolünü geri alarak, Avrupa Adalet Divanı’nın İngiltere’deki yargı yetkisini sona erdireceğiz” diye konuştu. May, amacının maksimum iki yıl içinde AB’den ayrılma sürecini tamamlamak olduğunu kaydetti.

Bilgi notu:

Gümrük Birliği anlaşmasıyla Türkiye, Avrupa Birliği’ne malların neredeyse tamamını gümrüksüz satabiliyor, ancak Türkiye buna ilave olarak üçüncü ülkelerle ticari ilişkilerinde Topluluğun Ortak Gümrük Tarifesi’ne uygun davranıyor.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle