İngiltere'de savaşa onay

İngiltere Avam Kamarası'nda, Irak'a yönelik bir savaşa olanak tanıyan hükümet önergesi 412 milletvekilinin evet oyuyla kabul edildi. Hayır oyları 149'da kaldı.

Haberin Devamı

Hükümetin Irak'ın silahsızlandırılması için gereken bütün yollarınkullanılması, savaş sonrasında Irak'ta yeni bir yönetimin kurulmasına yardımcı olunması, Irak'ın yeniden yapılandırılması için çaba harcanması ile Ortadoğu barış sürecinde aktif ve yapıcı bir rol oynanması gibi pek çok başlığı bir arada içeren önergesinin oylamasında ''hayır'' oyu kullanan savaş karşıtı cephenin oyları ise 149'da kaldı.

Avam Kamarası'nda yapılan bu iki oylamanın sonucuyla Başbakan Tony Blair'in Avam Kamarası'ndan beklediği destek verilmiş oldu.

Siyasi gözlemciler alınan sonuçların Blair'in olası harekat için beklediği rahatlamayı getireceği görüşünde birleşiyor.

SAVAŞ KARŞITI ÖNERGE REDDEDİLDİ

İngiltere Avam Kamarası'nda Chris Smith ve bir grup milletvekili tarafından verilen ve Irak'ta bir savaşın haklı gerekçelerinin oluşmadığını savunan önerge reddedildi.

Avam Kamarası'nda yapılan oylamaya katılan milletvekillerinden 217'si önergeye evet derken, 396 üye ise hayır oyu kullandı.

Başbakan Tony Blair'i bir ölçüde rahatlatan bu sonuç, yine de İşçiPartili 139 milletvekilinin de evet diyenlerin kampında yer alması nedeniyle tartışmalara yol açacak bir sonuç olarak nitelendi.

Avam Kamarası'nda geçtiğimiz günlerde yapılan benzeri bir oylamadaİşçi Partili savaş karşıtlarının sayısı 122 olarak ortaya çıkmıştı. Birkaç hafta içinde savaş karşıtı cepheye 17 milletvekilinin daha katıldığını belirten muhalif cephe, Başbakan Blair'in bu sonucu ciddiye alması gerektiğini savunuyor.

Haberle ilgili daha fazlası: