GeriDünya İlk kara omurgalısı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İlk kara omurgalısı

Meğer fosil 1953 yılında bulunmuş

Letonyalı bir paleantoloğun tesadüfen bulduğu ve 50 yıldır Rusya'da bir koleksiyonda uyuyan fosil, suda yaşayan canlılarla ilk kara hayvanları arasındaki eksik halkayı tamamladı. Fosili 375 milyon yıllık olan bu ilk kara omurgalısı balık kuyruklu bir dört ayaklı.

SUDAN karaya uzanan yaşam zincirinin kayıp halkası bulundu.

Letonyalı paleontolog Elga Mark Kurik'in tesadüfen bulduğu bir yarı balık yarı sürüngen fosili sayesinde bilimadamlarının bugüne kadar savundukları ancak ispatlayamadıkları sudan karaya geçiş doğrulanmış oldu.

1953 ve 1964 yıllarında iki parça halinde bulunan fosilin bu tarihten beri Rusya'da bir rafta bekledigi anlaşıldı. Komünizm yıllarında, Sovyet rejimi bilim adamlarının uluslararası seminerlere katılmasına, makaleler yazmasına izin vermiyordu. Paleantolojide müthiş bir keşif olan fosilin bu sebeple yaklaşık 50 yıldır bilim dünyasının dikkatinden kaçtığı tahmin ediliyor.

YARI BALIK YARI SÜRÜNGEN

385 milyon yıl önce sadece balıklar yaşıyordu. 365 milyon yıl önce ise yeryüzü (amfibiyenlerin, sürüngenlerin, kuşların ve memelilerin ataları olan) milyonlarca dört ayaklı tarafından işgal edilmişti. Ama ikisinin arasındaki halka eksikti. Sudan çıkan ilk canlılar hangileriydi? Bu döneme ait fosil bulunamadığı için bilim adamları varsayımlar üzerinde çalışmak zorundaydı.

TİMSAHA BENZEYEN ATAMIZ

Bu eksik halkanın yani yarı balık yarı dört ayaklı bir omurgalının fosilinin 1953'ten beri Rusya'da ilgi beklediği anlaşılınca büyük bir sürpriz oldu.

İki ayrı tarihte Baltık kıyısında aynı canlıya ait fosilleşmiş parmak büyüklüğünde iki çene parçası bulundu. Livonia multidentata adı verilen bu canlıyı uzmanlar şöyle tahmin ediyor:

5 sıra keskin dişleri olan, solungaçlı, balık kuyruklu ve hem yüzgeç hem ayak vazifesi gören 4 uzuvlu, timsaha benzeyen bir omurgalı.

Londra Milli Tarih Müzesi'nde yapılan seminerde söz alan 71 yaşındaki Elga Mark Kurik, fosil üzerinde yapılan araştırmaları duyurdu. Kurik'in verdiği bilgilere göre, aralarında insanın da bulunduğu 25 bin değişik tür kara canlısının ilk atası sayılan fosil, tam 375 milyon yaşında.

Kurik, Livonia multidentata adı verilen yarı balık yarı sürüngen canlıyı, 1953 yılında Letonya'da bir mağarada buldu.

Başparmak büyüklüğündeki ‘eksik halka’ fosil, özel bir kutu içinde Londra Milli Tarih Müzesi'nde sergilendi.

Kurik fosili bulmasının üzerinden 47 yıl geçtiğine dikkat çekerek, ‘Sovyetler’in demir perde dönemine aslında teşekkür etmem gerekir. Çünkü, ben yıllarca ne bulduğumu bilmiyordum. Eğer başka bilimadamları araştırma yapsaydı gerçeği benden önce onlar ortaya çıkartırdı. Demir perde sayesinde kimse bu bölgede araştırma yapamadı' dedi.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False