GeriDünya İlan ettiler! Kellesini getirene 1.5 milyon dolar
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İlan ettiler! Kellesini getirene 1.5 milyon dolar

İlan ettiler! Kellesini getirene 1.5 milyon dolar
Abone Olgoogle-news

Hintli siyasetçi Surajpal Amu, Bollywood yıldızı Deepika Paukone ve yönetmen Sanjay Leela Bhansali’nin kellesini getirene 1.5 milyon dolar ödül koydu.

Hindistan Başbakanı Narendra Modi’nin partisi Bharatiya Janata’nın üyelerinden siyasetçi Surajpal Amu, Hintli aktris Deepika Paukone’nin ve yönetmen Sanjay Leela Bhansali’nin başına ödül koydu. İkilinin kellesini getirene 1.5 milyon dolar verme taahhüdünde bulunan Amu, ünlü yıldız ve yönetmen hakkında öldürme emri verdi.

Bir Hint efsanesini konu alan ‘Padmavati’ adlı filmin yönetmenliğini yapan Sanjay Leela Bhansali, efsaneyi yanlış yorumladığı gerekçesiyle eleştiriliyordu. Filmin başrolünde ise eleştirilerin hedefindeki Deepika Paukone yer alıyor...

Üzerindeki baskılar nedeniyle, gişe rekorları kırması beklenen filmin vizyon tarihi ertelendi. 14’üncü yüzyılda yaşayan efsanevi Hint Kraliçesi Padmini’nin hayatını konu alan film, özellikle Başbakan Modi önderliğindeki aşırı sağcı Hindu gruplardan büyük tepki topladı.

Ülkede kısa bir süre önce, Hindu kültüründe kutsal bir yeri olan ineklerin Müslümanlar tarafından öldürüldüğü ile ilgili yanlış bir söylenti yayılmış ve konuyla ilgili şiddet eylemleri görülmüştü.

İlan ettiler Kellesini getirene 1.5 milyon dolar

Hindistan’da savaşçı Rajput kastıyla ilişkili Karni Sena grubunun üyeleri, filmin tarihi yanlış yorumladığını belirterek, “Hindu Kraliçe ile ülkeyi fethe gelen Müslüman lider arasında bir gönül ilişkisi varmış gibi gösteriliyor” ifadelerini kullandı. Film müziğinde Kraliçe’nin sesinin kullanılmasına da sinirlenen grup üyeleri, ulusal grev çağrısında bulunarak başroldeki Deepika Padukone ve filmin yönetmeni Sanjay Leela Bhansali için ölüm tehdidinde bulundu.

Efsaneye göre Kraliçe Padmini, fetih için Hindistan'a gelen dönemin Müslüman lideri Alaeddin Halaci’nin eline düşmemek için kendini yakıyor. Müslüman lideri ise filmde Hintli aktör Ranveer Singh canlandırıyor.

Ülkedeki aşırıcılardan çekinen filmin yapımcıları, başrol oyuncusunun ve yönetmenin hayatları tehlikede olduğu gerekçesiyle filmin vizyona giriş tarihini erteledi. Aylardır süren protestoların ve tehditlerin ardından, yapımcı şirket Viacom18 Motion Pictures pazar günü bir açıklama yaparak 1 Aralık’ta vizyona girecek filmin “gönüllü olarak ertelendiğini” duyurdu.

Ancak tartışmalar bununla da bitmedi. Pazartesi günü Hindistan’ın Madhya Pradeş eyaleti başbakanı, tartışmalı sahneler çıkarılana kadar filmin yasaklı olacağını duyurdu.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle