GeriDünya İlaç devleri de birleşti
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İlaç devleri de birleşti

Tüm dünyada hız kazanan dev şirket birleşmelerinde son haber ilaç sektöründen geldi.

İngiltere’nin iki büyük ilaç şirketi Glaxo Wellcome ile SmithKline Beecham, sektörde dünyanın en büyük şirketini oluşturmak üzere birleşme kararı aldıklarını açıkladılar.

İki şirket tarafından Londra Menkul Kıymetler Borsası’na iletilen birleşme kararıyla doğacak yeni şirketin piyasa değerinin 114 milyar sterlin (182.4 milyar dolar) olacağı ve dünya ilaç pazarının yüzde 7.3’ünü kontrol edeceği belirtildi.

Kesinleşmesi için ABD Federal Ticaret Komisyonu ile Avrupa Birliği’nin (AB) onayını alması gereken birleşmeyle oluşacak yeni şirketin hisselerinin yüzde 58.75’inin Glaxo’ya, yüzde 41.25’inin de SmithKline’a ait olacağı kaydediliyor.

Birleşme kararı alan firmalardan Glaxo’nun gücünü, migren ilacı Imitrex ile astım ve AIDS tedavilerinde etkili ilaçları oluşturuyor. SmithKline’ın kozları ise Augmentin adlı antibiyotik, depresyon ilacı Paxil ve yeni piyasaya sürdüğü diyabet ilacı Avandia.

Kararın, iş dünyasının bütününe paralel olarak ilaç sektöründe devam eden şirket evlilikleri furyasına hız kazandırabileceği belirtiliyor.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False