İki hasım ikinci turda

İki hasım ikinci turda

Ukrayna’da dün yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kazanan olmadı ve ilk iki sırayı alan Yanukoviç ve Timoşenko ikinci tura kaldı. Seçime katılım yüzde 67’yi bulurken Turuncu Devrim’in iki hasım ismi kozlarını 7 Şubat’ta paylaşacak.

Haberin Devamı

UKRAYNA halkı dün sandık başına giderek ülkenin 19 yıllık bağımsızlık tarihinde beşinci cumhurbaşkanını belirlemeye çalıştı. Katılım beklentilerin üzerinde yüzde 67’ye ulaşırken sonuç bir anlamda 2004’teki Turuncu Devrim’in hesaplaşmasına kapı araladı. İlk sonuçlara göre favori aday olan ve Rusya yanlısı görüşleriyle bilinen “Bölgeler Partisi” lideri Viktor Yanukoviç yüzde 34, Başbakan Yuliya Timoşenko ise yüzde 29 ile ilk iki sırayı aldı. İkili 7 Şubat’ta yapılacak ikinci turda kozlarını paylaşacak.
Üçüncü sırayı yüzde 13 ile eski merkez bankası başkanı Sergey Tigipko alırken Turuncu Devrim ile iktidara gelen mevcut Cumhurbaşkanı Victor Yuşçenko sadece yüzde 6 oy toplayabildi.
10 yılı belirleyecek
Son gün “Moskova’nın adamı değilim” mesajı veren Yanukoviç, “Kazanırsak kendi ellerimizle güçlü bir Ukrayna yaratacağız. Dış politikada dengeli olacağız. Batı ile Rusya arasında eşit mesafede bulunacağız” dedi.
2004’teki Turuncu Devrim’de sıkı Batıcılardan olan ama son dönemde Rusya’ya pragmatik ısınma turları yapan Timoşenko ise “Sandıklara atacağınız pusulalar ülkemizin 10 yıl hangi yolda gideceğini belirleyecek. Dikkatli olun” mesajı verdi.

Haberin Devamı

Sonuç Timoşenko’yu sevindirdi

SİYASAL gözlemciler, seçim sonuçlarının Başbakan Yuliya Timoşenko için sevindirici olduğunu belirtirken 7 Şubat’taki ikinci turda şansının arttığını vurguluyorlar. Dün akşam “Suç çevrelerinin temsilcisi olan Yanukoviç’in ikinci turda şansı yok” diye sert bir çıkış yapan Timoşenko’nun, diğer adaylardan alabileceği desteğin hayati olacağı ifade ediliyor. Ayrıca ikinci turun ardından ülkenin yeniden karışabileceği de ihtimaller arasında.

Haberle ilgili daha fazlası: