İçsavaş öncesi son çıkış

İçsavaş öncesi son çıkış

İsviçre’nin Cenevre kentinde düzenlenmesi planlanan dörtlü zirve öncesinde Ukrayna giderek dağılma görüntüsü vermeye başladı.

Haberin Devamı

UKRAYNA’da 12 Şubat’ta Viktor Yanukoviç’in devrilmesinden sonra kurulan geçici yönetim, ülkenin doğusundan sonra güneyinde de denetimi kaybetmekle yüz yüze. Ukrayna ordusunun başta bölgenin en büyük kenti Donetsk ve çevresindeki 8 kent ve kasabada denetimi ele geçiren Rusya yanlılarına karşı başlattığı “terörle mücadele operasyonu” ikinci gününde kontrolden çıkarken, ülkenin en büyük liman kenti Odessa’da da isyan bayrağı açıldı. Ukrayna, Rusya, ABD ve AB temsilcilerinin bugün İsviçre’nin Cenevre kentinde yapacağı zirveden tarafları tatmin edecek bir çözüm önerisi çıkmazsa ülke, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in önceki gün Almanya Başbakanı Merkel’e söylediği gibi bir “iç savaş ile karşı karşıya kalabilir.” Bu açıklamadan birkaç saat sonra NATO, Ukrayna krizi dolayısıyla Avrupa’nın doğusundaki deniz, kara ve havadan askeri varlığını güçlendirme kararı aldığını açıkladı.

RUS BAYRAKLARI: Ukrayna Devlet Başkanı Aleksandr Turniçov’un önceki günkü “operasyonu başlattık” açıklamasının ardından dün isyancı 9 kentte operasyon düzenleyeceğine yönelik beklentiler artmıştı. Ancak dün sabah aksi yönde gelişmeler yaşandı. Slavyansk ve Krematorsk kasabalarına dün sabah giren zırhlı tankların üzerinde Ukrayna değil Rusya bayrakları vardı. Rusya yanlıları zırhlıları nereden bulduğunu açıklamadı. Ukrayna askerlerinin saf değiştirdiği, Rusya yanlılarının baskın yapıp bunları ele geçirdiği ve hatta bu zırhlıların Rusya’ya ait olduğu ileri sürüldü. Kiev’de Vatan Partisi Başkanı Sergey Sobolev, “Aslında zırhlı araçları yine bizim askerlerimiz kullanıyor. Rus bayrakları çekme taktiğiyle çatışmaya girmeden şehir merkezlerine ulaşılması hedeflendi. Amaca da ulaşıldı” dedi. Ancak bu iddiası doğrulanmadı. Slavyansk’ta bir ara Ukrayna Hava Kuvvetleri’ne ait savaş uçaklarının alçak uçuş yaptığı görüldü.
Ukrayna ordusu denetimi sağlayamazken güneyde ülkenin en önemli liman kentlerinden Odessa’da da Rusya yanlıları isyan bayrağı çekti. ‘Anti-Maidan’ isimli bir grup, “Odessa Halk Cumhuriyeti”ni kurduğunu duyurarak halkı isyana çağırdı.

Toplantı sert geçecek

Haberin Devamı

ABD, Rusya, Ukrayna ve AB, Ukrayna’da 5 aydır süren çalkantıların ardından ilk kez İsviçre’nin Cenevre kentinde masaya oturuyor. Ukrayna Dışişleri Bakanı Andrey Deşitsa, Rusya Dışışleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile AB Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton’ın katılacakları zirvede, Ukrayna’da iç karışıklığın büyümeden son bulması için gereken adımlar ele alınacak. Ancak ülkedeki sıcak gelişmeler nedeniyle görüşmelerde tarafların sert koşullar öne sürmesi bekleniyor. Nitekim Ukrayna Dışişleri Bakanı Andrey Deşitsa, Rusya’nın Ukrayna’da kışkırtıcılığa son vermesi dahil 5 şartları olduğunu söyledi. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise “ Biz ilk başta elbette Ukrayna’da durumun sakinleşmesi için çalışacağız” dedi.

Haberle ilgili daha fazlası: