GeriDünya Hürriyet'e saldırı dış basına böyle yansıdı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hürriyet'e saldırı dış basına böyle yansıdı

Hürriyet'e saldırı dış basına böyle yansıdı
refid:30021733-spot ilişkili resim dosyası

Hürriyet Gazetesi’nin İstanbul’da bulunan binasına bugün akşam saatlerinde düzenlenen saldırı dünya basınında da yankı buldu. Yaşananları haberleştiren ilk dış basın kuruluşu Associated Press haber ajansı oldu. İlerleyen saatlerde haber diğer kanallarda yer almaya başladı.

Associated Press

Türkiye'nin en etkili gazetesi, bir grup protestocunun İstanbul'daki merkez binasını, taşlar atarak, kapıyı ve girişteki pencereleri kırarak ikinci kez tahrip ettiğini duyurdu.

Gazete, Pazar günü internet edisyonunda Türk liderin sözlerini haberleştirirken, bir hata yaptığını kabul etmişti.

Başlarında iktidar partisinden bir milletvekili bulunan 200 kadar Erdoğan destekçisi, gazetenin merkez binasını Pazar akşamı da basmıştı.

Bu arada bir savcı, Erdoğan'a hakaret iddiasıyla gazete hakkında soruşturma başlattı.

Genel Yayın Yönetmeni Sedat Ergin, Pazar günkü saldırıyı Türk demokrasisinde kara bir sayfa olarak nitelendirdi.

Reuters

HDP ile Hürriyet'in merkez binalarının bugün saldırıya uğramasının ardından Türk Başbakan Ahmet Davutoğlu, medyaya, siyasi partilere ve sivil mülklere saldırıları kınadı, sükunet çağrısı yaptı.

Davutoğlu Twitter'da, "Medya kuruluşlarını, siyasi parti binalarının ve sivil vatandaşlarımızın mülklerine zarar verilmesi kabul edilemez. Kalpleri ülke sevgisiyle dolu bütün vatandaşlarımı, birbirlerini kucaklamaya ve devlete güvenmeye davet ediyorum" diye yazdı.

AFP - 7sur7 - L'Express - RTBF

Hürriyet Gazetesi'nin merkez binası bu akşam gazeteyi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret etmekle suçlayan Adalet ve Kalkınma Partisi destekçilerinin yeni bir saldırısına uğradı. Gazetenin internet sitesinde 100 kişinin akşam saatlerinde Hürriyet'in merkez binasının dışında toplanıp, cumhurbaşkanı lehinde sloganlar attığı ve tekbir getirdiği bildirildi.

Saldırganlar daha sonra gazete binasına taşlar attı ve kapıyı kırmaya çalıştı. Polis memurları iktidar partisini destekleyen sloganlar atmayı sürdüren saldırganları kapıdan uzaklaştırdı.

100'den fazla AK Parti destekçisi, gazeteyi Sayın Erdoğan'ın sözlerini çarpıtmakla suçlayarak Pazar gecesi de Hürriyet'in İstanbul binasına saldırmıştı.

BBC Türkçe

Hürriyet gazetesinin İstanbul-Bağcılar'daki binasına ikinci kez saldırı düzenlendi. İçeri girmeleri son anda engellenen göstericiler, taş ve sopalarla binaya hasar verdi.

TSİ 20.30 sıralarında yaklaşık 100 kişi Hürriyet'in ön kapısı önünde toplandı.

Girişte çevik kuvvet polislerinin durdurduğu eylemciler, "Ya Allah Bismillah Allahu Ekber" şeklinde tekbir getirdi.

Az sayıdaki çevik kuvvet polisinin yetersiz kalmasının ardından sayıları artan eylemciler polis engelini aşarak gazete binasına ilerledi.

Eylemciler, güvenlik görevlileri ve polislerin müdahalesiyle uzaklaştırıldı.

Çok sayıda kişinin karıştığı, büyük maddi hasarın oluştuğu saldırıda gözaltına alınan olmadığı bildiriliyor.

Hürriyete saldırı dış basına böyle yansıdı ABD'den 'Hürriyet'e saldırı' açıklaması

Deutsche Welle

“Ülkenin en büyük gazetesi Hürriyet, pazar günkü saldırının ardından ikinci kez saldırganların hedefi oldu. İki tır ve bir kamyonla Hürriyet’in İstanbul Bağcılar’daki binasına geldiği belirtilen saldırganlar, ‘Ya Allah Bismillah, Allahu Ekber’ diyerek taş ve sopalarla birinci kata girdi. Saldırının olduğu binada bulunan CNN Türk’ün canlı yayınında, gazeteci Ahmet Hakan, polisin 20 dakika sonra duruma el koyduğunu duyurdu. Programa çıkan Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmesi Sedat Ergin, polislerin yavaş davrandığını söyledi” ifadelerine yer verdi.

Tagesschau.de

İstanbul’da dün iktidar partisi AK Parti yanlılarının Hürriyet gazetesinin İstanbul’daki binasını bir kez daha kuşattığını yazan Alman ARD kanalının haber sitesi Tagesschau, ”Hürriyet’in bildirdiğine göre, bina önünde toplanan yaklaşık yüz kişi, Recep Tayyip Erdoğan lehine sloganlar atarak ‘Allah büyüktür’ diye bağırdıktan sonra taşlarla binanın kapı ve pencerelerini kırdı” denildi.

Bu rehber gastronomi tutkunlarına yol gösteriyor

False