Rotterdam belediye başkanı kentte acil durum ilan etti

Rotterdam belediye başkanı kentte acil durum ilan etti

Hollanda'nın Bakan Fatma Betül Sayan Kaya'ya yönelik tavrı sonrası Türklerin konsolosluk önünde toplanmasının ardından Rotterdam Belediye Başkanı kentte acil durum ilan etti. Acil durum ilanının sabaha karşı 04.00'ten itibaren geçerli olacağı iddia ediliyordu. Sürenin erkene çekildiği belirtiliyor. Bu kararla birlikte konsolosluğun önünün boşaltılması istendi.

Haberin Devamı

Rotterdam Belediye Başkanı Aboutaleb, gerekirse Rotterdam’daki Konsolosluk binası ve Başkonsolosun konutu civarında “Noodbevel” ilan edeceklerini ifade etmişti.  “Noodbevel” Hollanda yasalarına göre belediye başkanlarının ve valilerin, şehirlerinde “İsyan, huzursuzluk, felaket gibi durumlar yaşanması veya bu tarz durumların yaşanması yönünde ciddi bir endişe olması” halinde ilan edebildikleri olağanüstü duruma verilen isim. Noodbevel’in ihlal edilmesi Hollanda yasalarına göre suç tanımına giriyor.

İLAN ETTİLER

Hollanda basınında geç saatlerde çıkan haberlere göre ise Rotterdam Belediyesi Türkiye’nin Rotterdam Başkonsolosluğu civarında Noodbevel’i ilan etti.

Bu karar sonrası konsolosluk önünün boşaltılması istendi. 

  

Haberle ilgili daha fazlası: