Henri Barkey: Ankara-Washington hattında gerginlik yaşanabilir

Henri Barkey: Ankara-Washington hattında gerginlik yaşanabilir

ABD’li Türkiye uzmanı, Lehigh Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Başkanı Prof. Dr. Henri Barkey, 17 Aralık’taki ‘Büyük Rüşvet Operasyonu’nun ardından ortaya çıkan siyasi krizin arkasında özellikle ABD veya İsrail’in parmağı olduğuna dair iddiaların devam etmesi halinde Ankara-Washington arasındaki ilişkilerin gerilebileceğini söyledi.

Haberin Devamı

Henri Barkey: Ankara-Washington hattında gerginlik yaşanabilir
Amerika’nın Sesi Radyosu’na konuşan Barkey, Türkiye’deki soruşturma ve operasyonların ardından ABD yönetiminin Pennsylvania’da yaşayan Fethullah Gülen’i koruduğuna dair iddiaların ortaya atıldığını, Başbakan Erdoğan’ın isim vermeden ABD’nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone hakkında “Seni ülkemizde tutmak zorunda değiliz” dediğini söyledi.

ABD’nin Türkiye’nin en büyük müttefiki olduğunu ve Türk hükümetine çok yardımı dokunduğunu belirten Barkey, şöyle devam etti: “Bunun ardından hükümet, kendi yandaşlarını Amerika aleyhine döndürdü ve her türlü korkunç şeyle suçladı. Bu söylediklerini destekleyemezler çünkü hiçbir kanıta dayanmıyor. Son gelişmeler ilişkilerin gerilemesine giden sürecin daha başlangıcı. Erdoğan-Gülen kavgası, hükümet ile yargı arasında bir mücadeleye döndü. Hükümetin emniyet ve yargı içindeki görevden alma ve yer değiştirmeleri, bu kurumların Gülen Hareketi’ne sempati duymayan üyelerini de etkiliyor ve eninde sonunda bu kişilerin de tepkisine yol açacak. 30 Mart’ta yapılacak yerel seçimler, Türkiye siyasetinde çok önemli bir gösterge olacak. Başbakan Erdoğan’ın yüzde 50’nin üzerinde oy alması, kendisini daha güvende hissetmesine yol açar. AK Parti oylarının yüzde 42 civarına düşmesi, Türkiye’de daha aktif bir muhalefet oluşmasına neden olabilir.”

Haberle ilgili daha fazlası: