Haşdi Şabi’den Telafer hücumu

Güncelleme Tarihi:

Haşdi Şabi’den Telafer hücumu
Oluşturulma Tarihi: Ekim 29, 2016 23:42

Irak’ta Türkiye’nin Musul ve Telafer’e girmelerine şiddetle karşı çıktığı Haşdi Şabi milisleri, Türkmen nüfuslu Telafer’e operasyon başlattığını açıkladı. Türk askeri kaynakları ise Haşdi Şabi’nin Telafer’e varmasının çok zor olduğunu ifade etti.

Haberin Devamı

TÜRKİYE’nin, Irak’ta Musul kentini terör örgütü DEAŞ’ın elinden almak için Irak ordusunun yürüttüğü operasyona katılmasına şiddetle karşı çıktığı İran destekli Şii milislerin çatı örgütü Haşdi Şabi, Musul kentinin batısındaki Telafer’e yönelik harekât başlattı. Operasyona 10 binden fazla Haşdi Şabi üyesi katılıyor. Haşdi Şabi milislerinin sözcüsü Ahmed el Esadi, “Operasyonun amacı Musul ve (IŞİD’in Suriye’deki kalesi) Rakka arasındaki ikmal hattını kesmek, Musul’daki kuşatmayı sıkılaştırmak ve Telafer’i özgürleştirmek” dedi. Operasyonun hedefi arasında Musul’un 55 km batısındaki Telafer kentini ele geçirerek, Musul’dan Suriye’ye kaçmaya çalışan DEAŞ militanlarını durdurmak da var. Haşdi Şabi’nin insan hakları karnesinin kötü olması ise bölgede endişe kaynağı. Uluslararası Af Örgütü, Haşdi Şabi’nin önceki çatışmalarda “savaş suçları da dahil olmak üzere ciddi insan hakları ihlallerinde bulunduğunu” rapor etmişti.

Haberin Devamı

 

‘ANKARA ALARMA GEÇECEK’

İngiliz haber ajansı Reuters, Telafer’deki Türkmen nüfus nedeniyle operasyonun Ankara’yı alarma geçireceğini yazarken, Haşdi Şabi üyelerinin ise Telafer’deki Türkmen nüfusun birçoğunun Şii olduğunu ifade ettiğini aktardı. Telafer’in nüfusu, DEAŞ 2014 yılında kenti ele geçirmeden önce 200 bindi. Şii ve Sünni nüfusun birlikte yaşadığı Telafer’deki Şiiler, DEAŞ’ın eline geçmesi üzerine kentten ayrılmıştı. Şiilerin, DEAŞ ile işbirliği yaptığı gerekçesiyle Sünni Türkmenlere yönelik intikam saldırılarında bulunmasından endişe duyuluyor. Kentteki Şii-Sünni dağılımıyla ilgili sağlıklı veri bulunmamakla birlikte yarı yarıya olduğu yolunda iddialar söz konusu.

 

‘TELAFER’E ÇOK UZAKTALAR’

Türk askeri kaynakları, Haşdi Şabi’nin başlattığı operasyonun Telafer’e oldukça uzak bir mesafede olduğunu açıkladı. Haşdi Şabi güçlerinin Telafer’e 75-100 km uzaklıkta bulunduğunu ve DEAŞ tarafından güçlendirilmiş olan Mıhallebiye ve Talabtah bölgelerini geçerek Telafer’e varmasının çok zor olduğunu belirten askeri kaynaklara göre bu tür haberler Haşdi Şabi’ye yakın yerel kaynaklar tarafından psikolojik harp amacıyla veriliyor.

Haberin Devamı

 

SÖZCÜ: ESAD’A DESTEK VERECEĞİZ

Haşdi Şabi Sözcüsü Esadi, DEAŞ’ı Irak’tan temizledikten sonra Suriye’de Devlet Başkanı Esad’ın yanında savaşacaklarını açıkladı. Esadi, “Ülkemizi teröristlerden temizledikten sonra Irak’ın güvenliğine bir tehdit içeren her yere gitmeye hazırız” dedi.

 FETVAYLA KURULAN ÇATI ÖRGÜT

Haşdi Şabi (Halk Seferberlik Güçleri) DEAŞ’ın 2014’te Musul’u ele geçirmesinin ardından Iraklı Şii dini lider Ayetullah Sistani’nin fetvasıyla kuruldu. 120 bin milisi olduğu tahmin ediliyor. Bunun 16 bini Sünni Iraklılar. İran da milisleri destekliyor.

Haberle ilgili daha fazlası: