GeriDünya Halep'te bombalama durmadı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Halep'te bombalama durmadı

Halep'te bombalama durmadı

Esed, Rusya'nın ateşkes açıklamasına rağmen Halep'i bombalamaya devam ediyor. Anadolu Ajansı muhabirinin aktardığı habere göre bölgede dünden beri herhangi bir tahliye işlemi de gerçekleşmedi.

Rusya tarafından Suriye'nin doğu Halep bölgesinde Beşşar Esad rejimi ve destekçilerinin saldırılara ara verdiği ve binlerce sivilin tahliye edildiği duyurulmasına karşın, rejim bombardımanları sürüyor. Dün akşamdan bu yana bölgede herhangi bir tahliye operasyonu olmadı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov dün Hamburg'da ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile görüşmelerinin ardından TSİ 20.30 sularında, sivillerin tahliyesi amacıyla rejimin Halep'teki askeri operasyonlarına ara verdiğini açıklamıştı.

Rusya Savunma Bakanlığı yeni bir açıklama yaparak 2 bin 900'ü çocuk 8 bin 500 sivilin tahliye edildiğini, önemli sayıda milisin silah bırakarak teslim olduğunu ve Esad tarafından affedildiğini öne sürdü.
Ancak Halep'teki AA muhabirlerinin bildirdiğine göre, Lavrov'un açıklamasından sonra kısa süreliğine kesilen top atışları 23.00 sularında yeniden başladı. Firdevs ve Şeyh Said mahallelerine helikopterlerle deniz mayınları atıldı.

Sabaha kadar devam eden bombardımanlar birkaç saat durduktan sonra devam etti.

Halihazırda Esad ordusu ve Şii milisler Zibdiye, Şeyh Sait, Yusuf, Seyf el-Devle, Cub Şelebi, Firdevs, Bustan el Kasr, Sükkeri ve Maadi bölgelerini karadan ve havadan vuruyor.

SİVİL TAHLİYESİ YOK

AA muhabirleri, Halep'teki farklı kaynaklardan sivillerin henüz tahliye edilmediğini ve savaşçıların bölgeden ayrılmadığını teyit etti.

Doğu Halep'teki Özgür Suriye Ordusu komutanlarından Muhammed Şeyh, AA muhabirine, bölgeden ne sivil ne de savaşçıların tahliye edildiğini, rejim saldırılarının hız kaybetmeden sürdüğünü söyledi.

Halep Sivil Savunma Ekibi yetkilisi Mahmud Navlo da "Rusya'nın iddiaları doğru değil. Bazı muhaliflerin silahlarıyla beraber rejime teslim olduğu bilgisi gerçek değil. Silah bırakmadılar. Bunlar yalan ve bir oyun" açıklamasında bulundu.
Aynun Ala Vatan dergisi için çalışan Muhammed Müslim Ebu Velid, hava saldırılarının hiç durmadan sürdüğünü söyledi.

Bombardıman seslerinin net biçimde duyulduğu görüşmede Velid, şunları aktardı:

"Rusya’nın ve diğerlerinin dile getirdiği ateşkesi durumu hiç uygulanmadı. Rejim ve Rusya sivilleri hedef alıyor, savaş uçakları halen gökyüzünde geziniyor. Siviller için hiçbir koridor yok. Aksine sivilleri hedef alıyorlar. Geçiş için bu koridorlara gitmek isteyenleri zaten uçaklar, top atışları ve keskin nişancılar ile hedef alıyor. Şunu söylemek istiyorum, ateşkes diye bir şey yok. Şu an uçak sesleri size de geliyordur. Şu an savaş uçakları Halep’in El Maadi Mahallesini hedef alıyor. Aslında savaş uçakları muhaliflerin Halep’teki bütün bölgelerini hedef alarak amansız bir şekilde rastgele saldırıyor. İnsanlar yerlerde, yaralılar da olduğu yerde kalıyor hareket edemiyorlar. Biz bu hastaları çıkartmak istiyoruz ama bizleri dinleyen hiç kimse yok."

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False