Gurbetçi oyunda randevu şoku

Gurbetçi oyunda randevu şoku

Yurtdışında yaşayan Türk vatandaşları ilk kez Cumhurbaşkanlığı seçiminde bulundukları yerde oylarını kullanabilecek.

Haberin Devamı

Ancak, 2 milyon 734 bin 429 seçmenden oy kullanmak için randevu alanların sayısı 248 bin 285’te kaldı. Birçok seçmen oy kullanabilmek için başkonsolosluğa giderek adres kaydı yaptırması gerektiğini bilmiyordu, bazıları da da kullanmayı bilmediğinden internetten randevu alamadı. Randevu alamayanların YSK’nın 26 Temmuz’da otomatik belirlediği gün ve saatte sandığa gitmesi gerekecek. Bu sandıklar da farklı ve uzak şehirlerde olabildiğinden sayılarda çok az oynama olacağı belirtiliyor.

YURTDIŞINDA yaşayan Türk vatandaşlarının yurtdışında oy kullanma hayali nihayet önümüzdeki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde gerçek oluyor. Yarın yurtdışında ilk oy verme işlemi başlayacak ancak yurtdışı seçmen için uygulanan randevu sistemi konusunda tam bir şok yaşanıyor. Buna göre, yurtdışında oy vermesi planlanan 2 milyon 734 bin 429 seçmenden cumhurbaşkanlığı seçiminde 1’inci turda oy kullanmak için randevu alanların sayısı sadece 178 bin 959’da kaldı. 1’inci ve 2’nci tur için ise bu sayı toplam 248 bin 285. Yüksek Seçim Kurulu’nun açıkladığı resmi rakamlara göre, yurtdışında bulunan 2 milyon 734 bin 429 seçmen, Türkiye’deki seçmen sayısının yüzde 5’ine tekabül ediyor. Seçimlerin 1 oy farkla bile kazanıldığı hesaba katıldığında yüzde 5 çok önemli bir oy potansiyeli. Ancak bu potansiyelin sandığa tam olarak yansıyıp yansımayacağı merak konusu. Seçmen sayısı 1 milyon 380 bin 909 olarak açıklanan Almanya’da dahi birinci turda oy kullanmak için randevu alanların sayısı 92 bin 92’de kaldı.

Haberin Devamı

NEDEN BÖYLE OLDU

Bu sayılardan yurtdışındaki seçmenin Türkiye’deki seçimlere ilgisinin düşük olduğu sonucu çıkar mı? Elbette başka nedenler var. Birçok seçmen oy kullanabilmek için başkonsolosluğa giderek, adres kaydı yaptırması gerektiğini bilmiyordu ve seçmen kütüğüne kayıt yaptıramadı. Bazıları bunu bilse de başkonsolosluğa kilometrelerce uzakta oturduğu için bu zahmete katlanmak istemedi. Bunun yanı sıra çok sayıda seçmen kullanmayı bilmediği için internetten randevu alamadı. Seçimdeki bu bürokrasi, birçok seçmenin gözünü korkuttu. Gelecek yıl yapılacak genel seçimler için bu süreç önemli bir ders oldu denebilir.

Haberin Devamı

NASIL OY KULLANILACAK

Yurtdışında yaşayan seçmenlerin bulundukları yere getirilen sandıklara oy atabilmesi için YSK’nın internet sitesine girip randevu alması gerekiyordu. Randevu alma işlemi 25 Temmuz’da sona erdi. Bu tarihe kadar randevu alamayanlar, YSK’nın 26 Temmuz’da otomatikman belirlediği gün ve saatte sandığa gitmesi gerekecek. Randevularını kendileri alanlar veya YSK’nın randevu verdiği seçmenler, 31 Temmuz- 3 Ağustos arasında kendilerine bildirilen gün ve saatte sandığa gidip oyunu kullanabilecek. Sandıkların sınırlı sayıda olması, Almanya, İngiltere, Fransa gibi büyük ülkelerde sıkıntıya yol açıyor. İngiltere’de sandıklar sadece Londra’ya kurulacak. Aynı durum Almanya ve Fransa için de geçerli. Randevuya rağmen sandığa gitmeyenlere bir engelleme yok, isterlerse Türkiye gümrüklerinde kurulan sandıklara oy verebilecekler. Gümrüklerde 26 Temmuz’da başlayan seçim, 10 Ağustos’a kadar sürecek.

Haberin Devamı

Sandığa ilgi yok

Gurbetçi oyunda randevu şoku

Haberle ilgili daha fazlası: