GeriDünya Güney Kore'deki feribot faciasında kaptan cinayetle yargılanıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Güney Kore'deki feribot faciasında kaptan cinayetle yargılanıyor

Güney Kore'deki feribot faciasında kaptan cinayetle yargılanıyor
refid:26423597 ilişkili resim dosyası

Güney Kore'de 16 Nisan'da batan feribotun kaptanı dahil dört kişi cinayet suçlamasıyla yargılanacak. Kaptan ve beraberindeki üç mürettebat idam cezasına çarptırılabilir.

Güney Kore'nin Yonhap haber ajansına göre, Kaptan Lee Joon-seok, baş makinist, ikinci ve üçüncü kaptana kaza sırasında yolculardan kabinlerinden ayrılmamalarını isteyip gemiyi kendileri terk ettikleri gerekçesiyle cinayet suçlaması yöneltildi.

Güney Kore kanunlarına göre Kaptan ve üç mürettebat idam cezasına çarptırılabilir. Ancak ülkede idam cezası verilmesine çok sık rastlanılmıyor. Ülke kanunlarında idam cezası hâlen bulunmasına rağmen tercih edilen bir karar değil. Güney Kore’de son infaz 1997 yılında gerçekleştirildi.

Mürettebattan diğer 11 kişinin ise kaza sırasında denizcilik yasalarını ihlal etmek ve ihmal nedeniyle ölüme neden olmakla suçlandığı ifade edildi.

Bugün itibariyle enkazdan çıkarılan ceset sayısının 281'e yükseldiği, 23 kişiye ulaşma çalışmalarının sürdüğü kaydedildi.

Güney Kore'nin güneyindeki Incheon kentinden turistik Jeju Adası'na giden 6325 ton ağırlığındaki Sewol feribotu, 16 Nisan'da Byungpoong Adası'nın 20 kilometre açığında sahil güvenliğe yardım çağrısı gönderdikten sonra yan yatmış ve hızla soğuk sulara gömülmüştü. Feribotta 325'i öğrenci 476 kişi bulunuyordu. Kazadan 22'si personel 174 kişi kurtulmuştu.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False