GeriDünya Güney Kore lideri gözyaşları içinde özür diledi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Güney Kore lideri gözyaşları içinde özür diledi

Güney Kore lideri gözyaşları içinde özür diledi
refid:26445051 ilişkili resim dosyası

Güney Kore Devlet Başkanı Park Geun-hye, çoğunluğu çocuk yaklaşık 300 kişinin öldüğü feribot faciasının tüm sorumluluğunu üstlenerek gözyaşları içinde halktan özür diledi.

Park Geun-hye, sabah yerel saatle 09.00'da başladığı ve televizyonlardan canlı yayınlanan ulusa sesleniş konuşmasında, kazaya müdahalede yetersiz kalan sahil güvenlik birimini lağvedeceğini belirterek, "Gerektiği gibi cevap verememiş oluşumuzun nihai sorumluluğu bana ait" dedi.

Konuşmasında gözyaşlarına hakim olamadığı gözlenen Park, "İnsanların hayatı ve güvenliğinden sorumlu olması gereken Devlet Başkanı olarak, çektiğim acılar nedeniyle halktan samimiyetle özür diliyorum. Gezilerinde o çocukları koruyamadığım için derin üzüntü duyuyorum. Kazada hayatlarını kaybedenler için dua ediyor ve ailelere en derin taziyelerimi sunuyorum" şeklinde konuştu.

Güney Kore lideri gözyaşları içinde özür diledi

Park, geçen haftalarda düzenlediği kabine toplantısında bir özür açıklaması yapmış, ancak kazanın doğrudan sorumluluğunu üstlenmemişti. Dolaylı özür, kamuoyunda tepkiyle karşılanmıştı.

Güney Kore'de 16 Nisan'da yaşanan gemi faciasında, çoğunluğu okul gezisine çıkan lise öğrencileri olmak üzere 476 kişi taşıyan Sewol isimli feribot, henüz kesinleşmeyen bir nedenle ülkenin güneybatı açıklarında yan yatarak sulara gömülmüştü.

Arama çalışmalarında 286 kişinin cansız bedenlerine ulaşılırken, geride kalan 33 günde boğulduğuna kesin gözüyle bakılan 18 kişinin cesedi ise bulunamadı.

Ülkeyi yasa boğan kaza ve ilk müdahalede geç kalınması kamuoyunda büyük öfke yarattı. Başbakanlık koltuğunda oturan Chung Hong-Won ise, kazadan 11 gün sonra görevinden istifa etti.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False