Greta Thunberg kimdir ve kaç yaşında? Küçük yaşta Time kapağı oldu!

Greta Thunberg kimdir ve kaç yaşında Küçük yaşta Time kapağı oldu

İklim konusundaki hassasiyeti ile ünlenen Greta Thunberg, söylemleriyle pek çok kişinin araştırdığı isim olmaya başladı. Asperger sendromu bulunan Greta Thunberg, hastalığına boyun eğmeyerek hayatını iklim değişikliğini önlemek için harcayan Greta Thunberg, biyografisi ile merak konusu oldu. Peki, İsveçli Greta Thunberg kimdir ve kaç yaşında? İşte, küçük yaşta Time'a kapak olan o isim hakkında bazı bilgiler

Haberin Devamı

İsveçli bir aktivist olan Greta Thunberg, zaman zaman yaptığı çıkışlarla dikkatleri üzerine çekiyor. İklim için grev yapan ve iklim değişikliğine neden olan olayları protesto eden Greta Thunberg, Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterilmiş ve henüz 16 yaşında olmasına rağmen Time dergisinin kapağında yer bulmuştur. Peki, Greta Thunberg kimdir ve kaç yaşındadır? İşte, tüm dünyanın konuştuğu Greta Thunberg hakkında bazı bilgiler

GRETA THUNBERG KİMDİR?

Greta Thunberg, 3 Ocak 2003 tarihinde İsveç'te dünyaya geldi. Annesi opera sanatçısı, babası ise aktör olan Greta Thunberg'ın dedesi de hem yönetmen hem de oyuncudur. 

Kasım 2018'deki bir TEDx konuşmasında Thunberg, ilk olarak sekiz yaşında iklim değişikliğini duyduğunu ve neden bu kadar az şey yapıldığını anlayamadığını söyledi. 11 yaşındayken depresyona girdi ve konuşmayı bıraktı. Daha sonra Asperger sendromu , obsesif-kompulsif bozukluk (OKB) <, DEHB ve selektif mutizm (seçici konuşmamazlık) tanısı kondu.

Konuşmasında seçici mutizmi nedeniyle ancak ihtiyaç duyduğu zaman konuşabildiğini ve “şimdi bu anlardan biri” olduğunu; ve "spektrum" da olmanın, "hemen hemen her şey siyah veya beyaz olduğu için" bir avantaj olduğunu söyledi. Thunberg “Protesto etmezsem içimde ölüyormuşum gibi hissediyorum” dedi. 

Haberin Devamı

Babası okula gitmemesinden hoşlanmıyor, ancak şöyle diyor: "[Biz] ayakta durma istediğine saygı duyuyoruz. Evde oturup gerçekten mutsuz olabilir ya da protesto edip mutlu olabilir". Greta, ailesinin karbon ayak izini azaltmak için, vegan olmaları ve uçmayı bırakmaları konusunda ısrar etti. Ailesini suçlu hissetmelerini sağlayarak et yemekten vazgeçmeye ikna ettiğini söyleyip “Onlara geleceğimizi çaldıklarını söylemeye devam ettim.” dedi.  Annesi ayrıca, bir opera şarkıcısı olarak uluslararası kariyerini bıraktı. Uluslararası etkinliklerde konuşma davetlerine rağmen, Greta da hiçbir yere uçmuyor.

Thunberg, iklim değişikliğine dikkati çekmek için okulu asmasına dair öğretmenlerinin görüşlerinin birbirlerinden ayrıldığını söylüyor, ve ekliyor: "İnsanlar yaptığım şeyin iyi olduğunu, ancak öğretmenler olarak durmam gerektiğini söylüyorlar."  Onu destekleyen bir öğretmeni şöyle dedi: "Greta bir baş belasıdır, yetişkinleri dinlemiyor. Ama bir felaket için tam hızda ilerliyoruz ve bu durumda tek makul şey mantıksız olmaktır." 

Haberle ilgili daha fazlası: