Fukuşima nükleer santralinde ikinci patlama: 11 yaralı

Fukuşima nükleer santralinde ikinci patlama: 11 yaralı

Japonya'yı vuran 8.9 büyüklüğündeki depremde hasar gören Fukuşima nükleer santralinde bu sabaha karşı meydana gelen hidrojen patlamasında 11 kişi yaralandı. Bu arada Miyagi sahillerinde bugün 1000 kişinin cesedinin bulunmasıyla, deprem ve tsunaminin ardından resmi olarak açıklanan ölü sayısı 2 bin 800'e yükseldi.

Haberin Devamı

NÜKLEER SANTRAL BÖYLE PATLADI / FOTO GALERİ

JAPONYA'DAN GELEN EN SON GÖRÜNTÜLER/Foto Galeri

 

NÜKLEER SANTRAL İLK BÖYLE PATLAMIŞTI / WEB TV

 

JAPONYA’DA AFET SONRASI DÜZEN HAKİM / FOTO GALERİ

Tokyo Elektrik Şirketi, patlamanın Fukuşima'da Daiçi reaktörünün 3 numaralı biriminde gerçekleştiğini belirtti. Şirket, söz konusu birimdeki radyasyon seviyesinin ise yasal seviyede olduğunu ifade etti.   

Tokyo Elektrik Şirketi tarafından 10.65 mSv olarak açıklanan radyasyon seviyesinin, nükleer santralin hukuki olarak hükümete bir rapor sunmaya mecbur olduğu 500 mSv'nin çok altında olduğu belirtildi.

Patlamanın nükleer santraldeki ana muhafaza kazanına da zarar vermediği açıklandı.

Haberin Devamı

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'ndan (UAEK) yapılan açıklamada, "Reaktör binası patladı ancak ana muhafaza kazanı zarar görmedi. Üç numaralı birimin kontrol odası faaliyette" denildi.

1'İ AĞIR 11 YARALI

Japon hükümeti, patlamada 7 işçi ve 4 askerin yaralandığını bildirdi. Yaralı işçilerden 1'inin durumunun ağır olduğu belirtildi.

Fukuşima nükleer santralinde cumartesi günü de 1 numaralı birimde bir patlama meydana gelmişti.

ABD, GEMİLERİNİ UZAKLAŞTIRDI

Fukuşima nükleer santralinde düşük seviyede radyasyon tespit edilmesinin ardından ABD de bölgedeki gemilerini tedricen geri çekti.

Yedinci Filo'dan yapılan açıklamada, 160 kilometre açıkta demirlemiş uçak gemisi Ronald Reagan'ın tespit ettiği radyasyon seviyesinin geçen ay ölçülenle aşağı yukarı aynı oranda olduğu, ancak durumun çok yakından izlenmesi gerektiği bildirildi.

Açıklamada, radyasyonun nükleer santralden salınan buhar ve duman bulutundan kaynaklandığı belirtildi.

SOĞUTUCU ARIZASI

Bu arada santralin 2 numaralı biriminde de soğutma sisteminin arızalandığı bildirildi.

Jiji haber ajansının Tokyo Elektrik Enerjisi Şirketi TEPCO'ya dayanarak verdiği haberde, reaktördeki soğutma sisteminde arıza olduğu belirtildi.

Tokyo Elektrik Enerjisi şirketi, 2 numaralı birimde soğutucu su içerisinde bulunması gereken yakıt çubuklarının tamamen açıkta kaldığını açıkladı. Şirket, çekirdekte erime tehlikesiyle karşı karşıya olunduğunu, yetkililerin, reaktörleri deniz suyu ile soğutmaya çalıştığını ifade etti.

Haberin Devamı

Japon hükümeti sözcüsü Yukio Edano, deprem ve tsunami nedeniyle zarar gören reaktörde, hidrojen birikmesinden büyük patlama meydana gelme ihtimalinin bulunmadığını belirtti. Üç numaralı reaktör binasındaki patlama, 2 numaralı reaktörün bulunduğu binada delik açmıştı. Bu deliğin de hidrojen birikimini önleyeceği ve büyük bir patlama riskini azaltacağı düşünülüyor.

Santraldeki 1 ve 3 numaralı birimlerdeki patlamalar, soğutma sistemlerindeki arızaların ardından meydana gelmişti.

ÇERNOBİL KORKUSU

Fukuşima nükleer santralindeki hareketlilik, "Yeni bir Çernobil felaketi yaşanır mı?" sorusunu da gündeme getirdi.

Ancak Japon Ulusal Strateji Bakanı Koichiro Genba, Fukuşima nükleer santralinde "Çernobil benzeri bir kaza meydana gelme ithimalinin sıfır olduğunu" söyledi. Genba, Japon nükleer güvenlik kurumuyla yapılan toplantıda yetkililerin kendisine bu konuda güvence verdiğini ifade etti.

Haberin Devamı

Ukrayna'da, 1986'da meydana gelen dünyanın en büyük nükleer kazasında, Çernobil'deki nükleer reaktörün patlaması nedeniyle bölgeden 130 bin kişi tahliye edilmiş, Ukrayna ve Avrupa'da yüzbinlerce kişi radyasyondan etkilenmişti. Patlamada 31 kişi ölmüştü.

ÖLÜ SAYISI ARTIYOR

Geçtiğimiz cuma günü gerçekleşen 8.9'luk deprem ve sonrasında oluşan tsunami felaketinin yaralarını sarmaya çalışan Japonya'da yaşanan doğal afetin bilançosu da her geçen gün ağırlaşıyor.

Japon polisinin, Miyagi sahillerinde bugün 1000 kişinin cesedinin bulunduğunu açıklamasıyla, resmi ölü sayısı 2 bin 800'e yükseldi.

Ancak Miyagi Emniyet Müdürü, sadece kendi eyaletindeki ölü sayısının 10 binden fazla olduğunun tahmin ettiklerini ifade etti.

Haberin Devamı

NHK televizyonu ise Miyagi'de bulunan ceset sayısını 2 bin olarak bildirdi.

Haberle ilgili daha fazlası: