GeriDünya Fransız seçmene göre ‘en inandırıcı’ Macron
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fransız seçmene göre ‘en inandırıcı’ Macron

Fransız seçmene göre ‘en inandırıcı’ Macron
Abone Olgoogle-news

Fransa’da cumhurbaşkanı seçimlerine katılacak olan ve anketlerde en fazla şans verilenler arasında yer alan beş aday, televizyonda canlı yayınlanan açık oturumda kozlarını paylaştı. TF1’deki tartışmaya aşırı sağcı Ulusal Cephe Partisi lideri Marine Le Pen, bağımsız aday Emmanuel Macron, merkez sağdaki Cumhuriyetçi Parti adayı François Fillon, Sosyalist Parti adayı Benoit Hamon ile radikal solun adayı Jean-Luc Melenchon katıldı.

ADAYLARIN 3.5 saat süren açık oturumda ekonomi, eğitim, göç, göçmenler, güvenlik, asayiş, laiklik ve tesettür mayosu konularındaki hararetli tartışması damgasını vurdu. Tartışma sürerken düzenlenen bir anket ise seçmenlerin açık oturumda Macron’u ‘en inandırıcı aday’ olarak gördüğünü ortaya koydu.
BFM kanalının anketine göre, bu konuda seçmenlerin yüzde 29’u Macron’u, yüzde 20’si de Melenchon’u ilk iki sırada gösterdi. Fillon ve Le Pen’in yüzde 19’ar beğenilme oranını yakaladığı sıralamada, Hamon yüzde 11 ile sonuncu oldu.

HANGİ ADAY, NE SÖYLEDİ?

AB karşıtı görüşlerini yineleyen aşırı sağcı Le Pen, seçilirse ülkeye hiçbir şekilde göçmen almayacağı vaadinde bulundu ve Schengen sınırlarında yine kimlik kontrolü başlatacağı sözünü verdi. Le Pen, bazı belediyelerin plajlarda tesettür mayoya getirdiği yasağa destek verdi, Macron ve Melenchon ise karşı çıktı.
Küresel ısınma tehdidine dikkati çeken Melenchon, seçildiği takdirde nükleer enerji santrallerini kademeli olarak kapatacağını vadetti.
Hamon, istihdamın artırılmasına önem vereceğini taahhüdünde bulundu. Macron da iş dünyasında yatırımların artırılması için daha esnek kurallar getireceğini söyledi.
Fillon ise alım gücünü artırmayı ve sosyal kesintileri düşürmeyi planladığını aktardı.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle