GeriDünya Fransız Meclisi tartışacak: Tenten sağcı mı, solcu mu?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fransız Meclisi tartışacak: Tenten sağcı mı, solcu mu?

Abone Olgoogle-news

Fransız Parlementosu 3 Şubat 1999 günü tarihi bir toplantıya evsahipliği yapacak : ‘Tentensever Milletvekilleri Kulübü’ üyesi milletvekilleri o gün Meclis çatısı altında biraraya gelerek ‘Tenten sağcı mıydı, solcu muydu?’ diye tartışacaklar.

Kulüp başkanı Dominique Bussereau (Liberal-Demokrasi Partisi) ‘Bu soruya kesin bir cevap vermek tabii ki mümkün değil’ diyerek milyonlarca Tenten hayranlarının gönlüne su serpti. Bilindiği gibi Belçikalı ressam Herge'nin en ünlü çizgiroman kahramanı olan Tenten dünyanın hemen bütün ülkelerinde yayınlandı ve milyonlarca insanın gönlünü kazandı. Tenten'in en ünlü hayranı da hiç şüphesiz Fransa Cumhurbaşkanı Charles de Gaulle. General'in bir gün ‘Uluslararası arenada tek ciddi rakibim Tenten’dir' dediği biliniyor.

Fransa Parlementosu'nda iki yıl önce kurulan ‘Tentersever Milletvekilleri Kulübü’ sağ ve sol partilerden 60 kadar Meclis üyesini bir araya getiriyor. Kulüp başkanı Bussereau üyeleri ‘kendi görüşlerini mizah çerçevesinde savunmaya’ çağırarak ‘Tenten’e sağcı veya solcu denilemez. ‘Tenten Kongo’da' veya ‘Tenten Sovyetler Birliği’nde' gibi albümlerde Tenten sağcı gibi, ‘Teten Picaroslarla’ albümünde ise Üçüncü Dünyacı gibi görünebilir. Ama Tenten evrensel bir kahramandır'False