Filistinli çocuğun cenazesinde gerginlik

Nursel Gürdilek - Batı Şeria'da, Ramallah yakınındaki Naalin köyünde duvara karşı düzenlenen günlük protesto gösterileri sırasında dün İsrail askerlerince öldürülen 11 yaşındaki Filistinli çocuk Ahmed Ussam Yusuf Musa'nın cenazesinde askerlerle köylüler arasında gergin anlar yaşandı. İsrail askerleri, kendilerine taşlarla saldıran Filistinlileri göz yaşartıcı bombalarla dağıttı.

Yusuf Musa'nın cenazesi, sabah saatlerinde kaldırıldığı Ramallah'taki hastaneden alınarak, Ramallah'ın batısındaki Naalin köyüne ellerinde Filistin ve Hamas bayrakları taşıyan Filistinlilerin oluşturduğu araç konvoyuyla taşındı. Köyün girişinde de bir grup Filistinli cenaze konvoyunu beklerken, çok sayıda İsrail askeri de mevzi aldı.

Öğle namazı öncesi, köyün girişine gelen konvoydaki bazı öfkeli Filistinliler, aynı yerde bekleyen askerlere taşlarla saldırdı. Bunun üzerine askerler silahlarına sarıldı ve kalabalığı dağıtmak amacıyla onlarca göz yaşartıcı bomba kullandı. Çok sayıda gazeteci ve Filistinli, atılan bombalardan etkilendi.

Cenaze, konvoy tarafından köy camiine kadar omuzlar üzerinde götürüldü; burada kılınan öğle namazından sonra 11 yaşındaki Filistinli'nin cenazesi toprağa verildi. Cenaze törenine İsrailli ve uluslararası eylemciler de katıldı; ayrıca Filistin siyasetinin bazı isimleri de cenaze töreninde yer aldı.

Filistin Ulusal İnisiyatifi Başkanı olan eski bakanlardan Mustafa Barguti, Filistinlilerin topraklarını yitirmemek amacıyla barışçıl gösteriler düzenlediklerini belirtti, İsrail ordusunun şiddet uyguladığını bütün dünyanın gördüğünü, ancak ses çıkarmadığını söyledi.

Barguti, geçen yıl Kasım ayı sonunda İsrail ile Filistin Yönetimi arasında, ABD'nin Annapolis kentinde başlatılan görüşmelerin yeniden başlatılmasını öngören zirveden bu yana 72 çocuğun İsrail askerlerince öldürüldüğüne işaret etti. Barguti, "Burada ne olursa, duvar yüzünden oluyor. İsrail'in işlediği suçlar, insan haklarına aykırı" diye konuştu.

Oğlunu kaybeden Filistinli anne Meryem Musa (32) ise yakınları tarafından zorlukla teskin edildi.

Batı Şeria'da, duvar ve çit inşaatları nedeniyle topraklarını kaybeden köylülerin Bileyn'de yürüttükleri barışçıl gösterilerin olumlu sonuç vermesi ve İsrail yüksek mahkemesinin ayırma çitlerinin rotasının değiştirilmesi kararını almasından sonra, hemen yakınlardaki Naalin köylüleri de birkaç haftadır her gün, kaybettikleri toprakları geri kazanmak amacıyla düzenli olarak duvara karşı gösteriler düzenliyor.

Naalin'deki gösterilerde geçen hafta, İsrail askerlerince yakalanan Filistinli Eşref Ebu Rahma, gözleri ve elleri bağlı iken ayaklarından vurulmuştu. Filistinli bir kızın çektiği görüntüler dünyayı sarsarken, İsrail ordusu olayla ilgili soruşturma açmıştı.

Asker timinin komutanı 10 gün görevden uzaklaştırma cezası aldı, görüntüleri çeken kızın babası Cemal Amirra İsrail askerlerince tutuklandı. Amirra, halen Ramallah yakınındaki Ofer Askeri Gözaltı Merkezinde tutuluyor.

Naalin'de önceki gösterilerde yer alan bir Kanadalı barış eylemcisi de askerler tarafından gözaltına alınmış ve hakkında sınır dışı edilmesi yönünde karar alınmıştı.
Filistinli kaynaklar, duvara karşı Filistinlilerin düzenlediği barışçıl eylemlerde, bugüne dek 11 Filistinli'nin hayatını kaybettiğini belirttiler.

Haberle ilgili daha fazlası: