GeriDünya Fareyi av yapan parazit
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fareyi av yapan parazit

MEMELİLERDE görülen bir parazitin, farelerin tutumunu değiştirdiği ve kedilerin karşısında korumasız hale getirdiği anlaşıldı.

Farelerin genetik programları gereği kedilerden korktuğu ve korunduğu biliniyor. Ancak, Oxford Üniversitesi'nde görevli araştırmacılar ‘toxplasma gondii’ adı verilen bir parazitin farelerin korkusunu geçirdiğini ve kolay av haline getirdiğini saptadılar.

FAREYİ ÇIKARI İÇİN KULLANAN PARAZİT

Kedilerin bağırsağında yaşayan ve bazen, dışkıyla birlikte dışarı atılan söz konusu parazit, yeniden yaşam ortamı olan kedi bağırsağına dönmek için inanılmaz bir yol bulmuş: kedilerin en sevdiği besin olan farelerin organizmasına giren ‘toxoplasma gondii’ bu hayvanların beynini etkiliyor ve korku refleksini ortadan kaldırıyor. Böylece, fare kediye kolayca yem oluyor ve parazit de tekrar kedinin bağırsağına yerleşiyor.

Oxford'da parazit uzmanı Profesör Joanne Webster ‘muhteşem canlılar’ dediği bu parazitlerin sağlıklı insanları etkilemediğini Aids hastaları gibi bağışıklık sistemi bozuk insanlarda veya kemoterapi tedavesi görenlerde harekete geçip beyni etkileyebilidiğini ve ‘belli belirsiz’ davranış bozukluklarına sebep olduğunu da söylüyor.

KARINCAYI KURBAN EDEN PARAZİTLER BİLE VAR

‘Kedinin bağırsağına yerleşmek için fareyi yem yapan’ ve yaşam döngüsünü sürdüren bu parazit, türünün tek örneği değil. Güney Amerika'da And dağlarında yaşayan başka bir tür parazit de, koyunun bağırsağına girebilmek için, bu kez karıncayı kurban ediyor. Geliştirdiği yöntem ‘toxplasma gondii’den daha ileri:

Parazit, koyunun bağırsağında yaşarken eğer dışkıyla atılırsa, memeli hayvanların pisliğiyle beslenen bir tür karınca tarafından yutulmayı bekliyor.

Parazit, organizmasına girdiği karıncanın beynine yerleşerek hayvanı kontrolü altına alıyor. Karınca, koyun sürülerinin geçtiği yol üzerindeki otların tepesine tırmanıyor ve gagalarını yaprağa geçirerek akşama kadar bekliyor. Eğer yoldan geçen bir koyun bu yaprağı yerse, karıncayı, dolayısıyla beynindeki paraziti de yutmuş oluyor ve parazit yaşam ortamı olan koyun bağırsağına dönmüş oluyor.

Eğer o gün bir koyun karıncayı yutmazsa, gün batarken parazit hayvanın beynini ‘serbest bırakıyor’, karınca da, ertesi sabaha kadar normal hayatına ve yuvasına dönüyor. Ve ertesi sabah yine, koyunları beklemek üzere, yaprakların üzerine tırmanıyor.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False