Ermenistan: Önce soykırımı tanıyın, sınırları açın

Ermenistan: Önce soykırımı tanıyın, sınırları açın

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, bu hafta uzun süredir hiçbir gelişmenin yaşanmadığı Türkiye-Ermenistan ilişkilerine yeni bir ivme kazandıracak bir adım atacak; Davutoğlu, Karadeniz Ekonomik İşbirliği zirve toplantısına katılmak üzere Erivan'a gidecek. Ancak daha Davutoğlu, toplantıya bizzat katılacağını açıklar açıklamaz, Erivan'dan Türk-Ermeni ilişkileri konusunda çok sert mesaj geldi.

Haberin Devamı

Ermenistan haber ajansı Armenpress'e konuşan Ermeni Dışişleri Bakan Yardımcısı Shavarsh Koçaryan, "Türkiye, Ermenistan'la medeni ilişkiler istiyorsa, soykırımı tanısın ve sınırını açsın" dedi.

"DAVUTOĞLU, SOYKIRIM MÜZESİNİ ZİYARET ETSİN"
Davutoğlu'nun, 12 Aralık'ta Erivan'a yapacağı ziyaret öncesindeki açıklamalarını, "provokatif" olarak nitelendiren Koçaryan, şöyle dedi:
Türkiye Dışişleri Bakanı, KEİ Dışişleri Bakanları Konseyi toplantısına katılmak üzere Erivan'a gelmeden önce, bölgede olası olumlu gelişmeleri önleyecek provokatif açıklamalar yapmak yerine, bu seyahati Erivan'daki Soykırım Müzesini ziyaret etmek ve Soykırım kurbanlarına bir dakikalık saygı duruşunda bulunmak üzere kullansa daha iyi olur.

Türkiye'nin, Ermenistan ile ilişkilerini düzeltmek için "hiçbir ön şart öne sürmeden" 2009'da imzalanan Zürih protokollerini TBMM'den geçirip, uygulamaya koyması gerektiğini de söyleyen Ermenistan Dışişleri Bakan Yardımcısı, şöyle devam etti:
Eğer Türkiye, bölgedeki ülkelerle medeni ilişkiler kurma sürecini hızlandırmak istiyorsa, Osmanlı İmparatorluğu tarafından gerçekleştirilen Ermeni soykırımını tanımalı ve kendi kapattığı Ermenistan-Türkiye sınırını açmalıdır.

Haberin Devamı

Türkiye ile Ermenistan arasında ilişkilerin normalleştirilmesi için atılacak adımları içeren protokoller Aralık 2009'da imzalanmış, ancak her iki ülkenin parlamentolarından da geçirilmemişti. O dönemden bu yana ilişkilerde hiçbir gelişme yaşanmadı.

KARABAĞ TEKLİFİ Mİ GÖTÜRECEK ?
Ankara'da diplomatik kulislerde, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Erivan seyahatine, "Karabağ teklifi" ile gidebileceği ifade ediliyor.

Geçen ay Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'i ağırlayan Ankara, Ermenistan'ın işgal ettiği Azeri topraklarının bir bölümünden çekilmesi karşılığında, Türkiye'nin de Ermenistan'la sınırını açması önerisini sunmuştu.

Aynı önerinin, Davutoğlu'nun ziyareti vesilesiyle Ermeni tarafına da sunulabileceği belirtiliyor. Ankara'nın önerisinin, Ermenistan'ın 1993'te işgal ettiği Azerbaycan'a ait 7 bölgeden (Ağdam, Kelbecer, Laçin, Cebrail, Fuzuli, Kubatlı ve Zengilan ) en az ikisinden çekilmesi karşılığında, Türk-Ermeni sınırının açılması olduğu ifade ediliyor.

Haberin Devamı

Türkiye, Ermenistan ile sınırını, Ermeni kuvvetlerinin Azeri topraklarını işgalinin ardından, tek taraflı olarak kapatmıştı.

Haberle ilgili daha fazlası: