'Ermeni soykırımı yalan'

Ermeni soykırımı yalan

ABD'li tarihçi Guenter Lewy İngiliz, Alman ve Amerikan arşivlerinde yaptığı araştırmalarda, Ermenilerin 1915 olaylarına ilişkin 'soykırım' iddialarının doğru olmadığı sonucuna vardığını söyledi.

Haberin Devamı

ABD'nin önde gelen tarihçi ve siyaset bilimcilerinden Guenter Lewy, İngiliz, Alman ve Amerikan arşivlerinde yaptığı araştırmalar sonucunda, Ermenilerin 1915 olaylarına ilişkin iddialarının doğru olmadığı sonucuna vardığını belirtti.

New Jersey'deki Stevens Teknoloji Enstitüsü'nde konuşan Lewy, 1915 olaylarına ilişkin 2005 yılında yayımlanan kitabıyla ilgili konferans verdi.

Merkezi Washington'da bulunan Türk Çalışmaları Enstitüsü Müdürü Dr. David Cuthell tarafından takdim edilen Lewy, 1915 yılında ve sonraki dönemde ölümlerin, dönemin şartları ve savaş ortamındaki yokluk içinde meydana geldiğini söyledi.

Guenter Lewy kimdir?

Guenter Lewy (1923-)Guenter Lewy 1923 yılında Almanya'da doğdu. Sonra ABD'ye yerleşti. Columbia Üniversitesi Smith Koleji ve Massachusetts Üniversitesi'nde öğretim üyeliği yaptı. 2005 yılında Ermeni soykırımı iddiaları ile ilgili yayımladığı kitabında soykırım tezini eleştirdi, tehcir tezini savundu.

Lewy, İttihat ve Terakki'nin "tecrübesiz yönetiminin" ve savaş dönemindeki ekonomik koşulların, olaylarda önemli bir etken olduğunun altını çizdi. O dönemde, Osmanlı ordusu askerlerinin yüzde 40'ının, salgın hastalıklar ve bakımsızlık yüzünden hayatını kaybettiğini anlatan Lewy, "kendi askerlerinin yiyecek ve giyecek ihtiyacını gerektiği gibi karşılayamayan bir yönetimin, yer değiştirme sırasında Ermenilere iyi bakamamış olduğunu" söylemenin anlamsız olacağını ifade etti.

Haberin Devamı

Yer değiştirme sırasında parası olan Ermenilerin, gidecekleri yere trenle gitmelerine izin verildiğini kaydeden Lewy, "Osmanlıların soykırım gibi bir niyetleri olsaydı böyle bir şeye izin verilmeyeceğini" vurguladı.

Lewy, Birinci Dünya Savaşı sırasında, İngiliz, Fransız, ve Rus ordularında önemli sayıda Ermeni bulunduğunu ve Ermenilerin bu hizmetleri dolayısıyla kendilerine ait bağımsız devlet beklentisine girdiğini de belirtti.

Lewy, konunun siyasi arenadan alınarak uluslararası mahkemede  görüşülmesine ilişkin bir soruya ise "Bu çok güzel bir fikir, ama  Ermenilerin buna yanaşacağını zannetmiyorum" yanıtını verdi.

Haberle ilgili daha fazlası: