Ermeni anayasasında Türkiye karşıtı maddeler

Haberin Devamı

Ermenistan'ın devlet armasında, özgürlük bildirgesinde ve anayasasında, Türkiye'nin toprak bütünlüğüne yönelik ifadeler bulunduğu bildirildi.

Ermenistan Özgürlük Bildirgesi'nde ve anayasasında, Doğu Anadolu, Batı Ermenistan olarak tanımlanırken, Ağrı Dağı'na ise Ermenistan devlet armasında yer verildiği kaydedildi.

Ayrıca, 23 Ağustos 1990 tarihinde yayınlanan Bağımsızlık Bildirgesi'nde "Ermenistan Cumhuriyeti, Osmanlı Türkiyesi ve Batı Ermenistan'daki 1915 soykırımının uluslararası olarak tanınmasının başarılması görevini desteklemeye devam etmektedir" denildiği ifade edildi.

Böylece Türkiye Cumhuriyeti'nin, Batı Ermenistan olarak söz edilen Doğu Anadolu Bölgesi ile "Osmanlı Türkiyesi" diye adlandırılan iki ayrı siyasi ve coğrafi yer şeklinde tanımlandığına işaret edildi.

Haberin Devamı

Ermenistan'ın dış politikasında, Bağımsızlık Bildirgesi'ni esas aldığı belirtildi. Ermenistan Anayasası'nın 13. maddesinde de şu ifadelerin yer aldığı vurgulandı:

  • "Ermenistan Cumhuriyeti'nin bayrağı kırmızı, mavi ve turuncu renklerde üç eşit yatay şeritten oluşmaktadır.

  • Ermenistan Cumhuriyeti'nin arması, bir kalkan ortasında Ağrı Dağı'nda Nuh'un Gemisi ve tarihi Ermenistan'ın dört kralının armalarını içermektedir. Kalkan, bir arslan ve bir kartal tarafından desteklenmektedir ve kalkanın altında bir kılıç, bir dal, bir demet, bir zincir ve bir kurdele resmedilmiştir.

  • Ermenistan Cumhuriyeti'nin milli marşı 'Bizim Vatanımız'dır. Ermenistan Cumhuriyeti'nin başkenti Erivan'dır."

  • Ayrıca, Ermenistan'da bastırılan haritaların ilk sayfasında Ağrı Dağı'nın fotoğrafına yer verilirken, Doğu Anadolu Bölgesi'nin büyük bölümünün Batı Ermenistan olarak gösterildiği kaydedildi.

  • Bu arada, Türkiye ile Ermenistan arasında diplomatik ilişki kurulmasından en çok Ermenistan'ın yararlanacağını vurgulayan Türkiye'nin dış ilişkiler uzmanları, bu ülke ile Türkiye arasında diplomatik ilişki kurulmasının iki koşula bağlandığını hatırlattılar. Aynı çevreler, bu koşullardan ilkinin Türkiye aleyhindeki tarihsel yanlışlığın ortadan kaldırılması, diğerinin de bu ülkenin Azerbaycan ile uzlaşmaya varması olduğunu bildirdiler.

  • Haberle ilgili daha fazlası: