GeriDünya Erdoğan'ı İspanya'da 'Los Turcos' karşıladı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Erdoğan'ı İspanya'da 'Los Turcos' karşıladı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ile birlikte Endülüs Emevileri döneminde yaptırılan El-Hamra Sarayı ve müzesini ziyaret etti. Başbakan Erdoğan'ı, saraya gelişinde Granada'ya 300 kilometre uzaktaki Sax ilçesinde yaşayan ve kendilerine “Los Turcos” (Türkler) diyen, Osmanlı dönemi kıyafetleri giymiş grup karşıladı.

Ziyaret sırasında Los Turcos grubu üyeleri, Erdoğan'a gruplarının tarihini anlatan bir kitap ile yaptıkları etkinliklerin yer aldığı bir  CD sundular. Erdoğan da grubun üyelerine ay-yıldızlı rozet hediye etti.

Erdoğan'a, Devlet Bakanı Mehmet Aydın, Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan ve eşi Songül Çağlayan, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve eşi Semiha Yıldırım, Dışişleri Bakanı Ali Babacan ve eşi Zeynep Babacan ile Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Egemen Bağış da eşlik ettiler. Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ve kendisine eşlik eden bakanlarla birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.

Erdoğan, müzedeki özel deftere de “Bir tarihi canlı bir şekilde yaşadık, mimarlarına ve yaşatanlara tebrikler” diye yazdı.

SAX'TAKİ “TÜRKLER” KİMDİR?

Granada'ya 300 kilometre mesafede bulunan 7 bin nüfuslu Sax adlı ilçede 1920 yılında kurulan Los Turcos (Türkler) grubu, Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde başlatılan bağımsızlık mücadelesinden esinlendi. Grup, Atatürk'ün gerçekleştirdiği reformlar ve laik devlet yapısı gibi değerleri sahiplendi.

Evlerine Türk bayrağı asan grup üyeleri, ilçede inşa ettikleri Türk Evi'nde çeşitli etkinlikler düzenliyor, festivallere Osmanlı dönemine ait kıyafetlerle katılıyorlar.

Sax ilçesinin koruyucu azizi Blas'ın da Sivas doğumlu olduğu ve mezarının da Sivas'taki bir evin bahçesinde bulunduğunun tespit edildiği, yetkililer tarafından ifade edildi.

Gruptakiler, giydikleri Türk bayrağı ve Osmanlı dönemine ait kıyafetlerini, bir çikolata fabrikasının ürünleriyle birlikte dağıttığı bayrak ve askeri üniforma resimlerinden örnek alarak yaptırdıklarını söylediler. Grubun, kaftan ve giysilerinin kollarının üzerinde ay-yıldız sembolü bulunuyor.

Bu arada, grupta bulunan bir kız çocuğunun da kulağına ay-yıldızlı küpe taktığı görüldü.
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle