Endonezya'da Türk köyü

Tsunami felaketinde Endonezya'nın Sumatra Adası'nda soyları yüzyıllar önce bölgeye gelen Osmanlılar'a dayanan Beytül Mühadis adlı köyde 1200 kişiden 300'ünün hayatta kaldığı öne sürüldü.

Haberin Devamı

Endonezya'nın Sumatra Adası'nda deprem sonrası oluşan tsunami bölgedeki Türk kökenlilerin yaşadığı inanılan köye büyük zarar verdi. Can ve mal kaybının büyük olduğu köyden hayatta kalanlar, yardımlarla hayatlarını sürdürmeye çalışıyor. Felaketten sağ kurtulan köy halkı Konya Büyükşehir Belediyesi'nin kurduğu su arıtma ünitesinin etrafında yoğunlaşan çadırlarda yaşıyor.

Sağlam binanın olmadığı köyde, hayatta kalanlar tarafından en çok ziyaret edilen yerler arasında bölgeye ilk ayak basan Osmanlı askerlerinin mezarlarının yer aldığı tarihi köy mezarlığı bulunuyor.

Mezarlığa gelerek sürekli dua eden Açeli Hayrullah Azmi, tsunaminin meydana geldiği gün, Sumatra Adası'nın Medan şehrinde olduğunu söyledi. Bölgeye geldiğinde yaşadığı köyün yerle bir olduğunu gördüğünü anlatan Azmi, “Ailemin tüm üyelerini kaybettim. 1200 kişilik köyde yaşayan Türk kökenlilerden yaklaşık 300'nün hayatta kaldığını biliyoruz. Burası bizim doğduğumuz yer, tekrar köyümüze dönmek istiyoruz” dedi.

Haberin Devamı

Hayatta kalmayı başaran Türk kökenli ailelerin diğer Açeli mağdurlar gibi Konya Büyükşehir Belediyesi'nin bölgede ilk günlerde kurduğu su arıtma ünitesinin etrafına yerleştiğini anlatan Azmi, Endonezya hükümetinden ve Türk yardım heyetlerinden tekrar köylerine yerleşmek için yardım istediklerini ifade etti.
  
TÜRK MEZARLIĞINI KORUMAYA ÇALIŞIYORLAR

  
Azmi, Beytül Mühadis isimli köyün bölgede Türk köyü olarak bilindiğini ve halk arasında Bitati olarak anıldığını söyledi. Banda Açe şehrine 2 kilometre mesafede olan Bitati'den geriye kalan mezarlığı korumaya çalıştıklarını anlatan Azmi, “Köyden geriye kalan sadece Türk mezarlığı. Türk kökenli Açelilerle bölgede bulunan Türk işadamları mezarlığın etrafını temizliyor ve güvenlik için mezarlığın etrafını dikenli tel çekerek, koruma altına almaya çalışıyor. Bu bölgeye iş makineleri girdiğinde mezarların yok edilmemesi için önlem alıyoruz” dedi.

Azmi, 2. Selim döneminde, sömürgecilerden adayı korumak için Kurtoğlu Hızır Reis komutasında bölgeye 19 gemilik bir donanma gönderildiğini belirterek, Banda Açe'ye ayak basan Osmanlı denizcilerinin bölgede Osmanlı İmparatorluğu'nun gücünü yitirmesi sonucu İstanbul'la irtibatının koptuğunu ancak, Türk isminin hep yaşadığını anlattı.

Haberle ilgili daha fazlası: