Emekli General Pavel Çekya Cumhurbaşkanı oldu

Güncelleme Tarihi:

Emekli General Pavel Çekya Cumhurbaşkanı oldu
Oluşturulma Tarihi: Ocak 29, 2023 07:00

Çekya’da dün yapılan devlet başkanlığı seçiminin ikinci turunda ipi göğüsleyen taraf eski Genelkurmay Başkanı Petr Pavel (61) oldu.

Haberin Devamı

Sandıktan çıkan resmi olmayan sonuca göre Pavel, oyların yüzde 56.9’unu almayı başardı. Ülkenin en zenginlerinden olan milyarder rakibi Andrej Babis ise yüzde 43.1’de kaldı.

NATO’DA GÖREV ALMIŞTI

Çekya’da büyük ölçüde sembolik bir makam olan cumhurbaşkanlığına seçilen Pavel, “Eğer hepimiz başarılı olursak benim cumhurbaşkanlığım başarılı olur” dedi. Petr Pavel, NATO’da Askeri Komite’nin başkanı olarak görev almıştı. Seçim kampanyasında son olarak Pavel’in öldüğüne dair sosyal medyada söylenti de çıkmıştı.

İki dönemlik görev süresi mart ayında dolacak olan Milos Zeman’ın yerine geçmek için sekiz adayın yarıştığı ilk tur oylaması 14 Ocak’ta gerçekleşmiş ancak hiçbir adayın yüzde 50 oy oranını bulamaması sebebiyle ikinci tura kalmıştı. İlk turda Pavel oyların yüzde 35,40’ını alarak birinci olmuş, eski Başbakan ve Gayrimemnun Vatandaşlar Hareketi (ANO) Genel Başkanı Andrej Babis ise yüzde 35 oy oranıyla ikinci sırada yer almıştı.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!