Ekvador Assange'ye sığınma teklif etti

Güncelleme Tarihi:

Ekvador Assangeye sığınma teklif etti
Oluşturulma Tarihi: Aralık 01, 2010 00:00

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın gizli belgelerini yayımlayarak dünyayı sarsmaya devam eden Wikileaks kurucusu Julian Assange sırra kadem bastı. Herkesin Assange'a mesafeli durmaya çalıştığı bir anda Orta Amerika ülkesi Ekvador göçmen statüsü tanıma teklifinde bulundu. Assange ortadan kaybolmuşken, sitesi Wikileaks ise serverını çökertmeyi amaçlayan ağır saldırılara maruz kalıyor.

Haberin Devamı

 

SAVUNMA BAKANLIĞI'NDAN İRAN AÇIKLAMASI

Birçok Latin Amerika ülkesinde olduğu gibi ABD ile ilişkilerinde zaman zaman diplomatik problemler yaşayan Ekvador, herhangi bir ön koşul öne sürmeden Wikileaks kurucusu Julian Assange'a vatandaşlık vermeye hazır olduklarını açıkladı. Ekvador Dışişleri Bakan yardımcısı Kintto Lucas, "Assange'e problem çıkarmadan ya da herhangi bir ön koşul sunmadan Ekvador'a sığınma hakkı vermeye hazırız" dedi.

Wikileaks kurucusu Julian Assange'ı ülkelerine davet etmelerinin bir diğer nedeninin ise kendisine rahat bir çalışma ortamı sağlamak olduğunu belirten Dışişleri Bakan yardımcısı Lucas, "Onu ülkemize davet etmemizin bir diğer nedeni de elinde bulunan belgeleri sadece internet üzerinden değil, başka mecralarda da rahatça yayınlamasına olanak sağlamak" şeklinde konuştu.

Haberin Devamı

AVUSTRALYA ASSANGE İÇİN ÖZEL KUVVET OLUŞTURDU VE SİTE SALDIRIYA UĞRUYOR

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın gizli belgelerini yayımlayarak gündem yaratan Wikileaks kurucusu Assange'a ülkesi Avustralya'da da rahat yok. Avustralya Adalet Bakanlığı, Assange'ın yasaları çiğneyip çiğnemediğini belirlemek için soruşturma başlatıldığını açıkladı. Avustralya ayrıca Wikileaks'in yayınlamaya başladığı 250 bin belgenin ele geçirilmesinde suç işlenip işlenmediğini belirlemek için asker, ajan ve uzmanlardan oluşan özel bir kuvvet oluşturdu. Avustralya Adalet Bakanı Robert McClelland, Wikileaks dosyasını soruşturmak için özel kuvveti dün oluşturduklarını söyledi.

Wikieleaks'in erişimde sıkıntılar yaşandığını belirten Assange, serveri çökertmek için saatte 10 gigabaytlık bir saldırıya hedef olduklarını dile getirdi.

İKİ KADINA TECAVÜZLE SUÇLANIYOR

Wikileaks'ın ABD Dışişleri Bakanlığı'na ait gizli belgeleri yakın zamanda yayımlayacağını açıklamasının ardından İsveç'te iki kadın Julian Assange'ın kendilerine tecavüz ettiğini ileri sürerek ifade verdi. İsveç hükümeti, Assange'ın tutuklanması için uluslararası arama emri çıkardı. Assange gizli belgeleri yayınlamaması için kendisine karşı çirkin bir kampanya başlatıldığını belirterek "tecavüz" suçlamalarını reddetmişti.

Haberin Devamı

İSVİÇRE SIĞINMA TALEBİNİ KABUL ETMEDİ

Wikileaks kurucusu Julian Assange ayrıca hayatının tehlikede olduğunu belirterek İsviçre hükümetinden geçtiğimiz ekim ayında sığınma talebinde bulunmuştu. İsviçreli yetkililer, Assange'ın sığınma talebini reddetmiş, gerekçe olarak da İsveç'te aleyhine açılan tecavüz davasını göstermişti.

           

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!