GeriDünya Ebola dünyada tehdit
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ebola dünyada tehdit

Ebola dünyada tehdit
refid:26970354 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

WHO, Batı Afrika’da korku yayan Ebola salgınının tüm dünyayı tehdit ettiğini duyururken, Sağlık Bakanlığı da Türkiye’de yeni tedbirler alınmaya başlandığını açıkladı.

DÜNYA Sağlık Örgütü (WHO), şimdiye kadar yaklaşık 950 kişinin ölümüne yol açan Ebola virüsünün uluslararası kamu sağlığı için tehdit oluşturduğunu açıkladı. Dün yapılan açıklamada Batı Afrika’da başlayan salgının yayılmasını önlemek için acil müdahale gerektiği vurgulandı.

‘SIRA DIŞI TEDBİRLER ALINABİLİR’

Dünya tarihinin bilinen en büyük ve uzun süren Ebola salgınında ölüm riskinin yüzde 50’nin üzerinde olması nedeniyle, WHO Başkanı Doktor Margaret Chan, “Ebola’nın görüldüğü ülkeler tek başlarına mücadele edecek güçte değil” diyerek, uluslararası dayanışma çağrısı yaptı. Benzer bir çağrı, 2009’da domuz gribi ve geçen mayısta da yeniden kontrolden çıkan çocuk felci için yapılmıştı. Chan, bu hafta Acil Durum Komitesi’nin yatığı toplantılara dair, ‘sıra dışı tedbirler’ alınmasının mümkün olduğunu belirtti. Salgının en yaygın görüldüğü ülkelerden Liberya’da hükümet, yakınların defin işlemlerinde çıkardığı zorluklar sonrası kurbanların yakılması kararı çıkarmıştı. Ayrıca ülkede 90 günlük olağanüstü hâl ilan edildiğinden neredeyse tüm sokaklarda askeri bariyerler oluşturuldu.

Toplantılar iptal edildi

EBOLA virüsü dünya siyasi ajandasını da baltalamaya devam ediyor. 15 üyeden oluşan Batı Afrika Uluslar Topluluğu (ECOWAS), virüsün önlenmesi çabaları çerçevesinde toplantılarını askıya alma kararını duyurdu. Üyeler, ancak çok gerekli durumlarda ve sıkı gözetim altında bir araya gelecek. Zira, Ebola’nın hava yolları yolculuğuyla bir ülkeden diğerine taşınma riski de bulunuyor.

HASTALIĞIN belirtileri arasında, hıçkırık, boğaz ağrısı, döküntü, eklem ağrısı, iştahsızlık, ateş ve baş ağrısı var. Bu belirtiler bir süre sonra septik şoka dönüyor ve karaciğer yetmezliği, böbrek yetmezliği gibi kendini gösteriyor. Hastalığın kuluçka dönemi 2-21 gün arasında.

Türkiye hudutları Ebola için hazır

AFRİKA kökenli Ebola virüsünün yaklaşık 950 can alması üzerine, Sağlık Bakanlığı yeni tedbirler almaya başladı. Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürü Hüsem Hatipoğlu, hastalıkla ilgili tedbirleri şöyle açıkladı:

HER GÜN ARANIYORLAR

“Uluslararası tüm giriş noktalarında önlem alıyoruz. Hastalığın yayıldığı ülkelerden gelenlere sağlıkları soruluyor, iletişim bilgileri alınıyor. Aile hekimleri neredeyse her gün arayarak bu kişilerde Ebola ile ilgili bir bulgu var mı tespit ediyor. Bu hastalığın belirtileri pek çok hastalıkla karıştırılabiliyor. Neyse ki henüz ülkemizde böyle bir vaka meydana gelmedi. Ebola ile ilgili kamuoyunu da bilgilendiriyoruz. Havalimanlarında broşür dağıtıyoruz. Hem Afrika’dan gelen hem de gidecek yolcularımızı uyarıyoruz. Nasıl bulaştığını, nasıl korunulması gerektiğini söylüyoruz. Özellikle Batı Afrika’ya gidişlerin ertelenmesini istiyoruz. Bu ülkeden gelen vatandaşları mutlaka kontrol altında tutuyoruz. Havalimanları için de ateş ölçer termal kameralarımız hazır.”

ÖĞRENCİLER TAKİPTE

“Türkiye’de Afrikalı öğrencilerimiz var. Onları da takip altında tutuyoruz. Maalesef hastalığın tedavisi yok. Ancak erken teşhisle ölümleri azaltabiliriz. Şu ana kadar Batı Afrika’da 950 kişi öldü ve vakalar hızla artıyor. Hastalık Avrupa’da da risk taşıyor. Çünkü bu bölgelere gelen turist daha fazla.”

Meltem ÖZGENÇ/ANKARA

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle