GeriDünya Dünyanın en uzun erkekleri Hollanda'da, en uzun kadınları ise Letonya'da
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dünyanın en uzun erkekleri Hollanda'da, en uzun kadınları ise Letonya'da

Dünyanın en uzun erkekleri Hollanda'da, en uzun kadınları ise Letonya'da

Dünya genelinde 200 ülkede yapılan bir araştırma, boy ortalaması en uzun olan ülkeleri belirledi. Buna göre Türkiye'nin erkekleri 62'nci, kadınları ise 79'uncu sırada yer alıyor.

Yapılan araştırmada, 200 ülkede 1896 ila 1996 yılları arasında doğan 18.6 milyondan fazla insanın boyları analiz edildi. Bu araştırmaya göre, Hollandalı erkekler ve Letonyalı kadınlar dünyanın en uzun insanları.

Araştırma sonucunda, 1996 doğumlu Hollandalı erkeklerin boy ortalaması 183 cm, Letonyalı kadınların boy ortalaması ise 170 cm çıktı. eLife bilim dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, İranlı erkekler ve Güney Koreli kadınlar önceki yüzyıldan bu yüzyıla en fazla uzayan ülkeler. İranlı erkeklerin boy ortalaması 16.5 cm, Güney Koreli kadınlarınki ise 20.2 cm artmış.

Dünyanın en uzun erkekleri Hollandada, en uzun kadınları ise Letonyada

Dünyadaki kadınların boy ortalamasını gösteren harita... 1896 yılı doğumlular ve 1996 yılı doğumlular arasındaki karşılaştırma...

Guatemala'daki kadınların boyu bu yüzyıl ortalama 9 cm uzasa da burada dünyanın en kısa kadınları yaşıyor. Listenin son sırasında yer alan Doğu Timor'da dünyanın en kısa erkekleri yaşıyor. Ülkedeki erkeklerin boy ortalaması 160 cm.

 ABD geçen yüzyılda dünyanın en uzun üçüncü ülkesiydi ancak bu yüzyıl erkeklerde 37'nci, kadınlarda ise 42'nci sırada yer aldı.

Dünyanın en uzun erkekleri Hollandada, en uzun kadınları ise Letonyada

Dünyadaki erkeklerin boy ortalamasını gösteren harita..., 1896 yılı doğumlular ve 1996 yılı doğumlular arasındaki karşılaştırma...

Dünyanın en uzun kıtası Avrupa olurken, son yüzyılda en fazla boy artışı görülen bölge Doğu Asya. Japonlar, Güney Koreliler ve Çinliler, geçen yüzyıla oranla çok daha uzunlar. 

TÜRKİYE'DEKİ ERKEKLER 62'NCİ, KADINLAR İSE 79'UNCU

Araştırmaya göre  Türkiye'deki erkeklerin boy ortalaması 173-174 cm iken kadınların boy ortalaması ise 160 cm. Türkiye'deki erkeklerin boyları, dünya sıralamasında 1914 ve 2014 yılları arasında 143'üncü basamaktan 62'nci basamağa yükseldi. Kadınların boyları ise aynı dönemde 147'nci sıradan 79'uncu sıraya çıktı.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False