GeriDünya Dünyadan başsağlığı ve kınama
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dünyadan başsağlığı ve kınama

İstanbul'daki patlamaların ardından çeşitli ülkelerden başsağlığı ve kınama mesajları geliyor.

BUSH : "EN GÜÇLÜ İFADELERLE KINIYORUM"

ABD Başkanı George W. Bush, bugün İstanbul'da iki sinagoga yönelik bombalı saldırıları en güçlü ifadelerle kınadığını bildirdi.

ABD Başkanı George Bush, İstanbul'daki patlamalar nedeniyle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı telefonla arayarak, taziyelerini iletti.

Alınan bilgeye göre, Bush, KKTC'deki temaslarını sürdüren  Erdoğan'ı akşam saatlerinde telefonla aradı.

Bush, saldırılar dolayısıyla duyduğu derin üzüntüyü ve taziye dileklerini iletti.

Başbakan Erdoğan da, terörün her türlüsünü kınadıklarını, bu olayda hem Müslüman, hem de Musevi vatandaşların vefat ettiğini ve terörün çirkin yüzünün bir kez daha ortaya çıktığını dile getirdi.

Bush, yayınladığı açıklamada, ''Bugün İstanbul'da meydana gelen terörist saldırıları olabilecek en güçlü ifadelerle kınıyorum'' dedi.

Başkan Bush, saldırıların meydana geldiği İstanbul'un, yüzyıllardır Türkiye'nin Müslüman, Musevi ve Hıristiyan toplumlarının bir arada yaşadığı bir yer olduğuna dikkati çekti. Bush, ''İstanbul sinagoglarında kadın, erkek, çocuk, Tanrı'ya dua etmek için toplanan Türkiye'nin Musevi toplumuna yönelik bu saldırılar, teröre karşı savaşta düşmanımızın vicdansız ve inançsız olduğunu bize hatırlatıyor. Türkiye, on yıllardır terörizmden korkunç kayıplarla acı çekti. Ve ABD, global terörizme karşı savaşta kararlılıkla Türkiye'nin yanında duruyor'' dedi.

Bush, ''Amerikan halkı adına, kurbanların ailelerine, Türkiye'deki Musevi toplumuna ve Türkiye Cumhuriyeti'nin tüm halkına taziyelerimi iletiyorum'' ifadesini kullandı.

İSPANYA BAŞBAKANI AZNAR, SALDIRILARI KINADI

İspanya Başbakanı Jose Maria Aznar, İstanbul'da bugün iki sinagoga yönelik
düzenlenen bombalı saldırıları kınadı.

Aznar, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a bir telgraf göndererek, ''İspanyol hükümeti saldırıları sert dille kınıyor'' ifadesini kullandı.

Başbakanlık Sekreterliği'nden verilen bilgide, şu anda Şili'de bulunan Aznar'ın Erdoğan'a gönderdiği telgrafta, ''İstanbul'da bugün meydana gelen saldırılar barbar terörizmin bir kez daha sınır tanımadığını göstermiş ve her nerede olursa olsun terörizmin tüm etkinliklerine karşı mücadele etmenin zorunlu olduğunu ortaya koymuştur. Çok acı olan bu anda saldırıyı sert dille kınadığımızı size bildirmek ister, İspanya'nın Türkiye'ye derinden dostluğunu ifade ederim'' ifadelerini kullandığı belirtildi.

CHIRAC: "ACINIZI PAYLAŞIYORUZ"

Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e gönderdiği mesajda, İstanbul'daki patlamaların ardından, ''Fransa'nın Türkiye'nin acısını paylaştığını''ifade etti.
 
Chirac, Fransa Cumhurbaşkanlığı tarafından içeriği açıklanan mesajında, ''İstanbul'da iki sinagoga terörist saldırı düzenlendiğini öğrenmekten büyük üzüntü duyduğunu ve çok şaşırdığını'' belirtti.

Mesajda, ''Bu tür barbarca saldırıların sadece öfke uyandıracağı ve Yahudi düşmanlığı, hoşgörüsüzlük ve terörizme karşı birlikte mücadele etmek için demokratik ulusların daha kararlı olmasını sağlayacağı'' kaydedildi.

Mesajında, ''Bu çok trajik şartlarda, size, ülke yetkililerine ve tüm Türk halkına Fransa'nın acınızı paylaştığını ve yanınızda olduğunu iletirim'' ifadesini kullanan Chirac, saldırıda ölenlerin ailelerine başsağlığı, yaralananlara da ''geçmiş olsun'' dileklerini bildirdi.

SİMİTİS VE PAPANDREU'DAN BAŞSAĞLIĞI MESAJLARI

   
Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis, İstanbul'daki sinagog saldırıları nedeniyle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a başsağlığı mesajı gönderdi.

Simitis, mesajında, Erdoğan'a iki sinagogu hedef alan terör eyleminin kurbanları için başsağlığı diledi. Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu da yazılı bir açıklamayaparak, İstanbul'da bugün düzenlenen ve masum vatandaşların yaşamını yitirmesine yol açan ''Barbarca, iğrenç ve kör şiddet eylemini şiddetle kınadığını'' belirtti.
 
Türk halkı, hükümeti, kurbanların aileleri ve İstanbul'daki Musevi cemaatine başsağlığı dilediğini kaydeden Papandreu, ''Kin, şiddet, terör, ırkçılık, yabancı düşmanlığı ve antisemitizme karşı mücadelemizin sürekli olması gerekiyor'' dedi. Papandreu'nun, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ü bizzat telefonla da aradığı ve başsağlığı dileklerini ilettiği öğrenildi.

Yunanistan ana muhalefet partisi Yeni Demokrasi Partisi Lideri Kostas Karamanlis de, Başbakan Erdoğan'a bir başsağlığı mesajı yolladı. Mesajında, Yunan halkının her türlü terör eylemine şiddetle karşı olduğunu vurgulayan Karamanlis, İstanbul'daki saldırının kökü kazınması gereken bir uluslararası sorunun parçası olduğunu kaydetti.
  
Bu arada, İspanya Dışişleri Bakanı Anna Pallacio da, Dışişleri Bakanı Gül'ü arayarak, başsağlığı dileklerini iletti.

İNGİLTERE DIŞİŞLERİ BAKANI STRAW'DAN BAŞSAĞLIĞI MESAJI

İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw, İstanbul'daki patlamalar nedeniyle Başbakan Vekili ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'e başsağlığı mesajı yolladı.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Straw mesajında, olaydan duyduğu üzüntüyü dile getirerek, hayatını kaybedenler için başsağlığı diledi.

Bu arada, Fransa'daki Musevi Kurumları Temsilcileri Federasyonu da(CRIF), İstanbul'daki patlamalardan üzüntü duyduğunu bildirdi. CRIF'ın açıklamasında, ''İstanbul'daki iki sinagogda Şabat sırasında ibadet eden Yahudileri hedef alan alçakça saldırı nedeniyle derin üzüntü duyuyoruz ve kızgınız'' denildi.

Uluslararası topluluğun terörle mücadeleye çağrıldığı açıklamada, patlamalarda hayatını kaybedenlerin ailelerine ve Türk hükümetine başsağlığı dilendi.

AB YETKİLİSİ SOLANA, ALMANYA VE FRANSA'DAN KINAMA
       
AB Ortak Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Javier Solana, yazılı açıklama yaparak, İstanbul'daki terör eylemlerini kınadı.

Solana, açıklamasında, İstanbul'da çok sayıda masum insanın ölümüne ve yaralanmasına neden olan terör eylemleri karşısında dehşet içinde kaldığını belirterek, bu eylemleri kınadığını bildirdi.

Javier Solana, mesajında, Türk hükümetine ve terör eylemlerinin kurbanlarının ailelerine başsağlığı dileyerek dayanışma içinde olduklarını duyurdu.

Solana, terör eylemlerini ''hoşgörüsüzlük ve dışlamanın kabul edilemez bir simgesi'' olarak nitelendirdi ve bunların ortadan kaldırılması gerektiğini söyledi.

Alman hükümeti de, İstanbul'daki bombalı saldırıları şiddetle kınadı. Dışişleri Bakanı Joschka Fischer tarafından Alman hükümeti adına yapılan yazılı açıklamada, Almanya'nın, özellikle Yahudilere yönelik bu saldırıları şiddettle kınadığı belirtilerek, ''Bu vahşi saldırıların hedefinin, bugünkü Şabat nedeni ile sinagoglarda dua etmek için toplanan insanlara yönelik olması bizi özellikle büyük üzüntüye sevk etmiştir'' denildi.
  
Kurbanların ailelerine başsağlığı, yaralılara da şifalar dileyen Fischer, insan hayatını hiçe sayan bu ''Yahudi düşmanı saldırıları'' düzenleyenlerin bir an önce bulunarak, mahkeme huzuruna çıkartılmaları gerektiğini ifade etti.

İstanbul'daki saldırıların, uluslararası terörizme ve Yahudi düşmanlığına karşı mücadelenin Devletler Topluluğu'nun ortak çabası olması gerektiğini bir kez daha gösterdiğini belirten Fischer, ''Bugünkü vahşi saldırılardan sonra bu mücadele daha da güçlü şekilde sürdürülmelidir'' şeklinde ifadeye yer verdi.

İstanbul'daki saldırılar, Fransa tarafından da kınandı. Fransa Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Herve Ladsous, ''iğrenç'' olarak nitelendirdiği saldırıları kınadıklarını söyledi.
  
Patlamalarda ölenlerin ailelerine başsağlığı dileyen Ladsous, Fransa'nın Türk yetkililerinin yanında olduğunu kaydetti.

PAPA'DAN BARIŞ ÇAĞRISI

Papa İkinci Jean Paul, İstanbul'daki bombalı saldırıların ardından barış çağrısında bulundu ve Türk halkına başsağlığı diledi.

Papa'nın yardımcılarından Kardinal Angelo Sodano, yaptığı açıklamada, Papa'nın kendisini tüm Türk ulusuna ve patlamalarda ölenlerin ailelerine başsağlığı dilemekle görevlendirdiğini söyledi.

Sodana'ya göre Papa, mesajında tüm insanları yeniden barış için teröre karşı harekete geçmeye çağırdı.
   
PRODİ MİLANO'DA SİNAGOG ZİYARET ETTİ
    
Avrupa Komisyonu Başkanı Romano Prodi de, İstanbul'da iki sinagoga düzenlenen saldırıların ardından İtalya'nın Milano kentindeki bir sinagogu ziyaret etti.

İtalyan ANSA ajansına göre, Milano'daki sinagogu kısa bir süre ziyaret eden Prodi, Yahudi topluluğuna tüm AB ülkeleri adına başsağlığı diledi.   

Prodi, ''Teröristlerin nefret etmede gösterdiği ısrarı, bizim sevmekte gösteremememiz beni kaygılandırıyor. Avrupa'da eski korkular canlanabilir'' dedi. 

POWELL'DAN GÜL'E BAŞSAĞLIĞI 

ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, Başbakan Vekili ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ü arayarak, İstanbul'daki patlamalar nedeniyle başsağlığı diledi.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Kayseri'de bulunan Gül'ü telefonla arayan Powell, patlamalarda hayatını kaybedenler için başsağlığı dileklerini iletti. 

SCHRÖDER, ERDOĞAN'A BAŞSAĞLIĞI DİLEDİ

Almanya Başbakanı Gerhard Schröder, İstanbul'daki bombalı saldırılardan dolayı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a bir başsağlığı mesajı gönderdi.

Schröder, mesajında, ''Birçok insanın öldüğü ve yaralandığı İstanbul'daki bombalı saldırı haberini büyük üzüntüyle müşahede ettim.Sizin ve Türk halkının, özellikle de kurbanların ailelerinin üzüntülerini içtenlikle paylaştığımı iletmek istiyorum'' dedi.

Belçika Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Louis Michel de İstanbul'daki iki sinagogu hedef alan terör eylemleri nedeniyle ''derin bir şok'' yaşadığını belirterek bu eylemleri kınadı.

Michel, açıklamasında, ''nitelendirilmesi mümkün olmayan bu alçakça saldırıların'' kurbanlarının ailelerine, Türkiye'deki Yahudi toplumuna ve Türk hükümetine başsağlığı mesajı iletti.

Michel, ''Bu tür saldırıların tek hedefi, Türkiye'deki Yahudi ve Müslümanlar arasındaki barış ve huzur istikrarını bozmaktır ve bu kabul edilemez. bu saldırıları tereddütsüz kınamak gerekir'' dedi.

NATO GENEL SEKRETERİ ROBERTSON DA SALDIRIYI KINADI

NATO Genel Sekreteri George Robertson, İstanbul'daki terör eylemlerini kınadı.

İstanbul'da, bu sabah çok sayıda insanın ölümüne ve yaralanmasına neden olan terörist saldırılar karşısında şok yaşadığını kaydeden Robertson, ''bu iğrenç saldırıların kabul edilemez kin ve hoşgörüsüzlük eylemleri olduğunu'' belirterek, ''masum insanlara yönelik bu barbar saldırıları şiddetle kınadığını'' duyurdu.

Robertson, NATO adına, Türk halkına ve terör eylemlerinin kurbanlarının ailelerine başsağlığı mesajı ileterek yaralılara acil şifalar diledi.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False