Dünya şoke oldu... Tayland'da kralı eleştiren kadına rekor hapis cezası!

Dünya şoke oldu... Taylandda kralı eleştiren kadına rekor hapis cezası

Tayland'da aylardır devam eden kraliyet karşıtı gösteriler şoke eden bir olaya sebebiyet verdi. Aralık ayından beri sokaklarda gösteriler düzenleyen kraliyet karşıtı muhaliflerden bir tanesi ülkedeki en yüksek hapis cezasına çarptırıldı. Dünyanın en tartışmalı liderlerinden biri olarak kabul edilen Kral Maha Vajiralongkorn’un yaşantısıyla ilgili olarak eleştirel ifadeler kullanmak ülkede büyük bir suç olarak kabul ediliyor.

Haberin Devamı

Dünyanın tartışmalı liderinden biri olarak bilinen Tayland Kral Maha Vajiralongkorn’un yaşantısını eleştiren Anchan adlı kişi 43 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Kararın ülkedeki en uzun hapis cezası olduğu ifade edildi. Dünya bu karar karşısında adeta şoke olmuş durumda. 

Tayland'da anayasal reform ve Başbakan Prayut Çan-oça'nın istifası için bir süredir kitlesel gösteriler düzenleyen muhalif gruplar, monarşiyi eleştirmeyi yasaklayan 112 sayılı Krala İhanet Yasası'nın iptal edilmesi için Aralık ayından bu yana sokağa döküldü. 

Dünyanın tartışmalı lideri olarak bilinen Tayland Kral Maha Vajiralongkorn’un yaşantısını eleştiren Anchan adlı kişi 43 yıl hapis cezasına çarptırıldı. 

EN YÜKSEK CEZA

Emekli bir memur olan Anchan'ın özel hayatıyla sıklıkla gündeme gelen Tayland Kralı Maha ile kraliyet ailesini eleştiren ses kayıtlarının Youtube ve Facebook’da yayınlandı. 

Haberin Devamı

Ülkedeki en önemli yasayı ihlal eden Anchan hakkında açılan 43 yıl hapis cezası verildi. Anchan'a verilen cezanın ülkedeki en uzun hapis cezası olduğu ifade edildi.

Tayland Kralı'nı ve monarşiyi eleştirenlere 15 yıla varan ağır hapis cezaları öngören ceza kanununun 112. maddesi, son zamanlarda ülkede tartışma konusu olurken, 2020 yılında monarşiye hakaret ettikleri gerekçesiyle polise şikayet edilen 23 protestocu hakkında dava açılmıştı.

HÜKÜMET KARŞITI GÖSTERİLER

Tayland'da hükümet karşıtları, tartışmalı 2019 genel seçiminin ardından muhalefetteki İleri Gelecek Partisinin kapatılıp meclisten ihraç edilmesi üzerine, 14 Aralık 2019'da protestolara başlamıştı.

29 Ekim'de Tayland Başbakanı Prayut Çan-oça, protestocuların taleplerinden bazılarına olumlu cevap vererek hükümetin atadığı senato üyelerinin genel seçimlerden sonra parlamentodaki başbakanlık oylamasına katılmasını sağlayan düzenlemenin kaldırılacağını açıklamıştı. 

Haberle ilgili daha fazlası: