GeriDünya Anbean aktardılar... Trump'ın ardından çarpıcı yorum!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Anbean aktardılar... Trump'ın ardından çarpıcı yorum!

Anbean aktardılar... Trump'ın ardından çarpıcı yorum!

Dünyanın gözü bugün ABD'deydi... Geçen yıl 3 Kasım'da yapılan başkanlık seçimlerini kazanan Joe Biden ve Kamala Harris, yemin ederek görevlerine başladı. Selefi Donald Trump'ın Beyaz Saray'dan ayrılmasıyla birlikte canlı yayına geçen televizyon ve internet siteleri gelişmeleri anbean takipçilerine aktardı.

Başta ABD medyası olmak üzere dünya medyası, Demokrat Joe Biden'ın 46'ncı ABD Başkanı olarak bugün TSİ ile 19.49'da yemin ederek resmen göreve başladığı töreni canlı yayınladı.

Saygın gazetelerin tümü gelişmeleri manşetten aktarırken, uluslararası basın dikkat çeken manşetler attı. İşte dünya medyasının Biden manşetleri...

Amerikan Washington Post (WP) gazetesi, Joe Biden'ın yemin sonrası dünyaya ilk hitabında kullandığı şu sözlerini başlığa çekti: "Bu bizim tarihi kriz ve imtihan anımızdır. Ve birlik önümüzdeki yoldur." Washington Post, "Biden göreve başlıyor" başlığını atarken, Jamaikalı bir baba ve Hindistan kökenli bir annenin çocuğu olan Kamala Harris'in ise ilk kadın ve ilk siyah Başkan Yardımcısı olarak tarihe geçtiğini anımsattı.

"DEMOKRASİ GALİP GELDİ"

New York Times (NY Times) da "Biden 46'ncı ABD Başkanı olarak yemin etti" başlığını tercih ederken, Joe Biden'ın konuşmasında dikkat çeken "Demokrasi galip geldi" sözüne vurgu yaptı. NY Times, ikinci büyük başlığını ise Başkan Yardımcısı Kamala Harris'e ayırdı.

Amerikan yayın kuruluşu CNN International'ın internet sitesine Joe Biden'ı ilk imzasını atarken yansıtan bir fotoğrafla "Biden Başkan olarak yemin etti" başlığını attı. Gelişmeleri anbean aktaran CNN, sitenin mizanpajında da değişiklik yaptı.

Anbean aktardılar... Trumpın ardından çarpıcı yorum

İngiliz Guardian gazetesi, Washington Post'un başlığıyla çakışırken, anasayfasında "Biden Başkan olarak ilk konuşmasında birlik çağrısı yaptı" ifadesine yer verdi.

İngiliz yayın kuruluşu BBC de canlı blog şeklinde gelişmeleri aktarırken, "Biden 'gayrimedeni savaşı' sona erdirme çağrısıyla göreve başladı" başlığını kullandı.

İsrailli Haaretz gazetesi Biden'ın konuşmasında dikkat çektiği beyaz üstüncülük, aşırıcılık gibi kavramları başlığına çekti.

İngiliz Independent gazetesi "Tarih ve umut günü" başlığını atarken, Biden'ın çalkantılı Trump dönemi sona ererken 46'ncı ABD Başkanı olduğunu aktardı.

Joe Biden ve Kamala Harris yeminlerini ettiABD'den son dakika haberleri peş peşe geliyor... Geçen yıl 3 Kasım'da gerçekleştirilen seçimleri kazanarak görevdeki Donald Trump'ı mağlup edip 46'ncı ABD Başkanı seçilen Joe Biden ile Başkan Yardımcısı Kamala Harris, az önce yeminlerini etti. Biden yemin töreni sonrası dünyaya ilk mesajını verdi: "Bir kez daha demokrasinin kıymetini, demokrasinin kırılganlığını öğrendik. Dostlarım, demokrasi galip geldi." Bu yılki tören corona virüsü (koronavirüs) ve 6 Ocak'taki kanlı Kongre baskını nedeniyle yoğun güvenlik önlemleri altında düzenliyor. Biden, Beyaz Saray'a çıkarak görevine başlayacak.
False