Dünya için son şans

Güncelleme Tarihi:

Dünya için son şans
Oluşturulma Tarihi: Haziran 24, 2008 11:42

Uyarı NASA'dan geldi. Dünya artık yok oluşa gidiyor. Elimizde tek şans kaldı.

Haberin Devamı

Filipinler'de tayfun

Myanmar'da 100 bin kişi kasırga kurbanı

Bundan 20 yıl önce NASA uzmanı James Hansen tüm dünyaya yeni bir kavramdam söz etmişti: Küresel Isınma.

Hava kirliliğinin sera etkisini doğurduğunu ve bununla birlikte dünyanın ateşinin yükselmeye başladığını 20 yıl önce söyleyen NASA uzmanı ilk kez adını "küresel ısınma" diye koymuştu. 

Aynı bilim adamı dün Amerikan Kongresi'nde konuştu ve bu kez "Son Şans" dedi.

Dünyanın bu kirliliği daha fazla kaldıramayacağını Kongre üyelerine anlatan James Hansen "Dünya tehlikeli sınırı aştı. Kritik eşik aşılmıştır. Artık kontrolsüz bir araç gibiyiz. En fazla 10 yıl içinde duvara çarpacağız. Atmosferde biriken karbon gazlarını 1988'deki seviyeye indiremezsek, 10 yıl içinde bu ekosistem çökecetir. Bir yol bulamazsak yok oluş kaçınılmaz olacaktır" dedi.

Haberin Devamı

Dünya için son şans

James Hansen

Atmosfere karbon dioksid ve monoksid salımını hızla düşürmenin yollarını bulmanın şart olduğu ve hemen harekete geçmek gerektiği uyarılarını Kongre'de yapan NASA uzmanı "Başka çare bulunmazsa kavrulacağız. Denizlerin seviyesi dramatik şekilde yükselebilir. Eko-sistemler çökebilir. Dünya yaşamnaz hale gelebilir" dedi.

James Hansen son zamanlarda yaşanan doğal felaketlere de dikkat çekerek "Ani hava değişiklikleri tehlikeli. Tayfunlar, kasırgalar, hortumlar eskisine göre daha yıkıcı. Üstelik bunlara daha da sık rastlayacağız" dedi.

Kömürle çalışan enerji tesislerinden vazgeçilmesi gerektiğini söyleyen küresel ısınma biliminin babası Hansen, "Bu son şans" dedi.

 

Haberle ilgili daha fazlası: