GeriDünya Dünya ağlıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dünya ağlıyor

Küçük Kral'ın ölümü sadece Arap dünyasını değil tüm dünyayı yasa boğdu. 40 kadar hükümet ve devlet başkanının katılacağı cenaze töreninde en kalabalık temsil edilen ülkelerden biri İsrail olacak. Hastalığı nedeniyle yerinden kımıldamayan Rusya Devlet Başkanı Yeltsin bile Amman'a gidiyor. Başta Türkiye, İsrail ve Filistin yönetimi olmak üzere çok sayıda ülke, Kral Hüseyin'in ölümü üzerine bayraklarını yarıya indirdi.

Başbakan Bülent Ecevit, Kral Hüseyin'in vefatından büyük üzüntü duyduğunu belirtti. Tüm yurtta bayrakların bu akşama kadar yarıya indirileceğini açıklayan Ecevit, ‘‘Kral Hüseyin, uzun hükümdarlık döneminde çağımıza damgasını vurmuş çok değerli bir insandı’’ dedi. Cenaze törenine Türkiye'den Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve Dışişleri Bakanı İsmail Cem katılacak.

Cenazeye First Lady Hillary ile birlikte katılacağı açıklanan Başkan Clinton, ağlayarak ‘‘Bu anın erken gelmemesi için dua ediyordum. Kral Hüseyin'in ölümünden ben ve Hillary çok büyük üzüntü duyduk. Sadece ABD büyük bir dostunu kaybetmedi, biz de çok yakın bir aile dostumuzu kaybettik’’ dedi.

İsrail Cumhurbaşkanı Ezer Weizman ve İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu'nun yanı sıra cenazeye İsrail'in eski Dışişleri Bakanı Şimon Peres, öldürülen eski Başbakan Yitzak Rabin'in eşi Leah Rabin, Dışişleri Bakanı Ariel Sharon, muhalefetteki İşçi Partisi'nin Başkanı Ehud Barak ve İsrail gizli servisi Mossad'ın Başkanı Efraim Halevy de katılacak.

3 gün yas ilan eden Filistin yönetimi, ‘‘Devlet Başkanı Yaser Arafat, Filistin liderliği ve halkı, Majesteleri Kral Hüseyin'in ölümünden derin elem ve acı duyuyor’’ dedi.

Körfez Krizi sırasında Irak tarafını tuttuğu için bozulan ilişkileri düzeltmeye çalışan Kuveyt ise ‘Kardeş Ürdün Haşimi Krallığı’nın halkı ve yönetimi ile dayanışma' için 2 gün yas ilan ettiğini bildirdi.

Suriye, Devlet Başkanı Hafız Esad'ın yeniden bu göreve seçilip seçilmemesine ilişkin yapılacak referandumu erteledi. 3 gün yas ilan edildi.

Birleşik Arap Emirlikleri de kamu kurum ve kuruluşlarının 3 gün kapalı olacağını ve 40 gün boyunca ulusal yas ilan edildiğini duyurdu.

Libya Lideri Muammer Kaddafi, televizyondan okunan mesajında, ‘‘Kral Hüseyin'in ailesine, Ürdün hükümetine ve Ürdünlüler'e taziyemizi iletirken, Allah'tan günahlarını bağışlamasını ve rahmet diliyorum. Yeri cennet olsun’’ dedi.

Umman Sultanı Qabus bin Said de, 3 günlük ulusal yas ilan ederken, Kral'ın ölümünden duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

Hastalığı nedeniyle bir süredir hiç seyahat etmeyen Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin'in, beraberinde bir heyetle, Kral Hüseyin'in cenaze törenine katılacağı duyuruldu.Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False