GeriDünya Dondurulmuş yumurtayla tam iki çocuk doğurdu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dondurulmuş yumurtayla tam iki çocuk doğurdu

Abone Olgoogle-news

Amerika'nın Atlanta kentinde 39 yaşında erken menapoza giren bir kadına başkasına ait dondurulmuş yumurta enjekte edilerek anne olması sağlandı. Çocuk sahibi olma olanaklarını artıran yeni yöntem ABD'de ilk kez uygulandı.

Daha önce başvurulan ve şimdiki yönteme benzeyen uygulamada kadından alınan yumurta ile sperm dışarıda döllendirildikten sonra dondurulup saklanıyor ve embriyo daha sonra çocuk sahibi olmak isteyen kadının rahmine yerleştiriliyordu.

Yapılan açıklamaya göre, bu kez dondurulmuş yumurtalar buzluktan alınarak tekrar aktive edildi. Sonra erkekten alınan spermle birlikte anne adayının rahmine yerleştirilerek embriyo oluşturuldu.

Georgialı olduğu belirtilen kadının normal bir hamilelikten sonra sağlıklı ikiz erkek çocuk dünyaya getirdiği bildirildi. Yeni yöntemin en büyük zorluğunu, kadından alınan yumurtaların kolayca kırıldıkları için dondurulup saklanması oluşturuyor.

Bazı aileler çeşitli gerekçelerle tüp bebek uygulamasına karşı oldukları için son yöntemin rağbet göreceği belirtiliyor. Dondurulmuş kadın yumurtalarıyla hamileliği ilk olarak 1986'da Avustralyalı bir doktor sağladı. Dondurulmuş yumurta yöntemiyle menapoza giren kadınların bile daha önceden yumurtalarını saklatarak daha sonraki dönemde hamile kalmaları mümkün oluyor.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle