Doğu Türkistanlılardan Çin'e tepki

Güncelleme Tarihi:

Oluşturulma Tarihi: Mart 03, 2014 16:29

Dünya Uygur Kongresi Başkan Yardımcısı ve Doğu Türkistanlılar Derneği Genel Başkanı Seyit Tümtürk, Çin hükümetine tepki gösterdi.

Haberin Devamı

Tümtürk, "2 Mart’ta Çin’in Kunmin eyaletinde tren istasyonunda meydana gelen ve 29 kişinin hayatını kaybettiği olay, Türkistanlılara mal edilmektedir. Bu tamamen uydurmadır” dedi.

Her zaman olduğu gibi Çin’de meydana gelen tüm olaylardan Çin hükümetinin Doğu Türkistanlılıları sorumlu tuttuğunu belirten Seyit Tümtürk, "Bizler şu unutulmamalıdır ki terörün hepsinin karşısındayız. Ama maalesef Çin hükümeti kendi devleti içerisinde meydana gelen tüm olayları Doğu Türkistanlılara mal etmektedir. Çin İşgalci Komünist yönetiminin Doğu Türkistan’da uyguladığı vahşi ve ezici imha planlarını örtbas etmeye çalışmasının bir tezahürüdür bu tür saldırılar. Bilindiği gibi Doğu Türkistan’da insanlar baskı ve zulüm görmekte, ikinci sınıf vatandaş sayılmakta ve namaz kılanlar, ibadet edenler katledilmektedir" diye konuştu.

Tümtürk, Çin hükümetinin Kunmin’deki olayı bahane ederek Doğu Türkistan’da büyük katliamlar yapacağı endişesini taşıdıklarını belirterek şunları söyledi:

"Eğer bu olayları Doğu Türkistanlılar yaptı ise iddia ettikleri delilleri tüm kamuoyu ile paylaşmalarını istiyoruz. Yine bağımsız gözlemcilere araştırma için izin verilme talebimizi dile getiriyoruz. Bu olayların tamamının 03 Mart 2014 tarihinde başlayan Çin’ in en önemli siyasi danışma mekanizması olan 12’nci Çin Siyasi Danışma toplantılarına denk gelmesi tesadüf müdür?"

Haberle ilgili daha fazlası: