GeriDünya Doğu Timor cehennemi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Doğu Timor cehennemi

Endonezya yanlısı milisler Doğu Timor'da terör estiriyor. Halkın % 78.5'nin bağımsızlıktan yana tercih yaptığı referandumda hile yapıldığını iddia eden milisler, ortalığı yakıp yıkıyor, masum insanları öldürüyorlar.

Doğu Timor'da kan gövdeyi götürüyor. Halkın büyük bir kısmının bağımsızlıktan yana oy kullandığı referandumun ardından ülkede durum kontrolden çıktı. Endonezya yanlısı milisler, bölgede terör estiriyor, yakıp yıkıyor, ateş açıp öldürüyorlar. Görgü tanıklarının ifadesine göre başkent Dili'nin dış mahalleri cesetten geçilmiyor, saldırganlar öldürdükleri kurbanlarının başlarını sopalara geçirip sokaklarda dolaştırıyor.

Büyük umutlarla yapılan referandumun ardından başkent Dili'de ölüm kol geziyor. Aitalak milisleri dün de 5 bin mültecinin sığındığı Doğu Timor'un ruhani lideri Piskopos Carlos Belo'nun ikametgahına ve 2 bin mültecinin bulunduğu Kızıl Haç merkezine saldırdılar. Belo, Endonezya güvenlik birimleri tarafından daha güvenlikli bir bölgeye nakledilirken, görgü tanıkları polis ve jandarmanın saldırganlara göz yumduğunu ifade ediyor.

Piskos Carlos Felipe Belo, Endonezya yanlısı milislerin başkenti Dili'yi ‘işgal ettiklerini’ söyledi. BBC'ye demeç veren rahip Belo, ‘Herkes evini terkediyor. Milisler ve askerler, kenti işgal ediyorlar’ dedi. Belo, kendisinin de evini terketmeye zorlandığını kaydetti ve mülteci akınının sürdüğünü belirtti.

Yabancı gazeteciler, şiddet eylemlerine güvenlik güçlerinin de bizzat karıştığını idida ediyor. BM'nin Doğu Timor'daki UNAMET merkezinden AFP'ye açıklama yapan muhabir John Martinkus, Endonezya askerlerinin, Batı Timor'a kaçmaya çalışan sivil halka ateş açtığını belirterek, ‘Bunu milisler yapmıyor, bunu Endonezya silahlı kuvvetleri yapıyor’ dedi.

BM, Doğu Timor'da asayişin sağlanması için Endonezya Yönetimi'ne çağrıda bulunurken Endonezya Emniyet Genel Müdürü Roesmanhadi, ‘Doğu Timor, kontrolden çıktı. Doğu Timor’da hükümet işlevini yerine getiremiyor' diye itirafta bulundu. Birleşmiş Milletler ve Avustralya referandumu izlemek üzere bölgede bulunan gözlemcilerini geri çekti. Gözlemciler C-10 Hercules nakliye uçaklarıyla Avustralya'ya götürüldü.

Endonezya bölgeye asker takviyesi yapmaya hazırlanırken, Portekiz, eski kolonisi olan Doğu Timor'a BM denetiminde bir barış gücü gönderilmesi için lobi faaliyetine başladı. ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright da Washington Yönetimi'nin Doğu Timor'daki olayları ‘endişeyle’ izlediğini belirterek, ‘Jakarta Yönetimi ya bu meseleyle baş etmeli, ya da uluslararası toplumdan yardım istemelidir’ diye konuştu.Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False