DNA testleri Etrüskler'in Türk kökenli olduklarını söylüyor

Güncelleme Tarihi:

DNA testleri Etrüsklerin Türk  kökenli olduklarını söylüyor
Oluşturulma Tarihi: Ekim 23, 2007 17:34

Yıllardan beri süren araştırmalar sonrası Etrüsk'lerin Anadolu'dan orta İtalya'ya göç ettikleri DNA testleri ile büyük ölçüde belirlendi.

Haberin Devamı

Torino Üniversitesi'nin son 4 yıl içerisinde yaptığı  çok yönlü araştırmaların sonuçları açıklandı ve  Etrüsk'lerin Anadolu'da ki aşırı kıtlık nedeni ile toplu halde Lidya'dan önce Limni Adası'na ve buradan da  deniz yoluyla Orta İtalya'da ki Toskano bölgesine  göç ettikleri  ortaya çıktı.

Araştırmayı yürüten genetik uzmanı prof Dr.Alberto Piazza Toscano bölgesinde Etrüsklerin  odaklandığı üç kasaba  Volterra,  Murlo, ve Casentino'da toplam 263  kişinden alınan kanın DNA testlerinin daha sonra  Kuzey ve Güney İtalya, Güney  Balkanlar,  Sicilya Adası, Sardunya Adası, Limni Adası ve Anadolu'nun eski  Lidya  topraklarında yaşayanların  toplam  1264 DNA sı ile karşılaştırıldığını ve en yakın olarak  Türkiye'de yaşayanlarla es değerde  bulunduğunu söyledi. Testlerde  5 kişinin  DNA'sının Lidya bölgesindekilerle tıpa tıp, aynen  uyduğunu da sözlerine ekledi.

Haberin Devamı

Fransa'nın Nis kentinde ki  Avrupa Toplumları Kongresinde konuşan  İtalyan genetik araştırmacı gönüllü olarak bu kasabalarda kan veren ve en az üç nesildir  Toskano topraklarında oturanların DNA'larının  İtalya'daki  ve Balkanlar'daki diğer bölgelere oranla Lidya bölgesinde kilere çok daha yakın olduğu bulgusuna ulaştıklarını  ve  Bodrum doğumlu ünlü tarihçi Heredot'un varsayımının doğru olabileceğini vurguladı. M.Ö. 1200 yıllarında Demir  Çağında  Etrüskler'in ilk izlerine rastlanmış  yine  M.Ö 425'de  Heredot'un ölmeden önce ki araştırmalarında  Etrüsklüler'in Anadolu'dan koparak İtalya'ya kıtlık nedeni ile göç ettiklerini söylemişti.

İtalyan araştırmacı 30 Etrüsk mezarından alınan DNA'ların daha önce Ferrara Üniversite sinde araştırıldığı ve buna  benzer bir sonuçla bu uygarlığın köklerinin Anadolu'da  filizlendiğin ortaya çıktığını hatırlatarak "  " Özellikle  Etrüsklerin  yoğun  yapılandığı ve yaşadığı Siena'ya bağlı Murlo kasabasında yaşayanların  DNA  testlerinin sonuçlarına göre  kanlarında normal bir İtalyan'dan çok Türk kökenlilerinkine benzer  kanların bulunduğuna rastladık. Bu bakımdan  tezimizin  yüzde yüz olmasa bile buna yakın doğru olduğuna inanmaktayız."dedi.      

 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!